Osem rád, ako prekabátiť jarnú únavu

Dlhé zimné obdobie, keď sa človeku nechce opustiť teplo domova, sa podpisuje na našej telesnej i duševnej kondícii. Naštartovať znovu organizmus pomôže zmena jedálnička, intenzívny pohyb, otužovanie a viac vitamínov.

Posilňujte imunitu
Za jednu z najúčinnejších metód posilňovania imunity patrí celoročné otužovanie. Otužovanie vzduchom je najdostupnejšie, otužovanie vodou najúčinnejšie. Začiatočníci môžu začať pretieraním mokrým uterákom, neskôr pokračovať polievaním alebo sprchovaním. Omývanie môže prebiehať 3 až 4 minúty, polievanie alebo sprcha 1 až 2 minúty.

Otužovanie je vhodné vykonávať niekoľkokrát denne. Začať by sa malo ráno cvičením pri otvorenom okne, na balkóne alebo vonku. Vhodné je pokračovať ranným umývaním minimálne polovičky tela studenou vodou alebo radšej studenou sprchou. Starší ľudia môžu začať trením mokrým uterákom a potom suchým. Ďalším otužovacím prostriedkom je sauna, zhruba raz týždenne.

Malé deti je dobré postupne otužovať večer pri kúpeli. K otužovaniu im prispieva aj pobyt vonku.

Ďalej môžete skúsiť napríklad preventívne užívanie enzýmov.

Veľa spite a neodkladajte odpočinok
Pocit únavy zvyšuje tiež málo spánku, preto si neskracujte zbytočne noci. Nedostatok spánku, najmä dlhodobý, oslabuje imunitu viac, ako si ich väčšina ľudí ochotná pripustiť.

Odborníci odporúčajú spať aspoň sedem hodín denne. Po niekoľkých nociach s piatimi alebo šiestimi hodinami spánku sú ľudia ospalí, klesá ich pozornosť a úsudok. Naučte sa preto občas zabrzdiť, cez víkendy skutočne odpočívajte a spite toľko, koľko potrebujete.

Postavte sa únave, načerpajte slnko
Jarná únava je v podstate dôsledok niekoľkomesačného nedostatku slnečného svitu, a teda nižšej tvorby vitamínu D. Ten sa vplyvom ultrafialového žiarenia v organizme tvorí bežne z cholesterolu, ale keď je slnka málo, môže človeku chýbať a oslabovať tak jeho imunitu. Prvé jarné slnečné dni preto pokiaľ možno strávte čo najviac vonku.

Vitamín D
Možno ho ani nepoznáte, ale môže vám zachrániť život
Slnečné lúče prispievajú k tvorbe vitamínu D, ktorý je pre náš organizmus dôležitý. Jeho výborným zdrojom sú tiež ryby. Na jedálničku by sme ich mali mať minimálne raz týždenne.

Slnečné žiarenie navyše nepriamo zlepšuje náladu tým, že podporuje tvorbu hormónu serotonín. Jeho nedostatok sa prejavuje smútkom, v ťažkom prípade dokonca depresiami. K načerpaniu slnečnej energie prispeje aj víkend na horách. Skvelou imitáciou slnka je fototerapia, ktorá pomocou špeciálnych biolámp nahrádza slnečný svit.

Zmeňte stravovanie
Ďalším pomocníkom, vďaka ktorému sa dajú prekonať ťažkosti spojené s jarnou únavou a oslabenou imunitou, je ľahší a pritom zdravší jedálny lístok.

Jedzte viac zeleniny, hutné zimné jedlá nahraďte odľahčenými variantmi a šalátmi. Skúsiť môžete aj očistu organizmu v podobe pôstu. Napríklad fašiangové hody sú založené na vynechávaní mäsa a minime bielkovín, veľa sa v nich naopak nájde potrebná kyslá kapustu. To telo prečistí a navyše obsahuje veľké množstvo vitamínu C.

Hýbte sa a choďte na čerstvý vzduch
Veľmi dôležitý je pohyb, najmä na čerstvom vzduchu. Pomáha tiež prečistiť hlavu a človek sa tak skôr spamätá aj psychicky. Na dlhé prechádzky a jazdy na bicykli sa však vydávajte, len keď nie je inverzia. Za chladných dní stačí dvadsaťminútová prechádzka, ak je pekne, vyrazte pokojne aj na hodinu. Deťom a starším ľuďom postačí aj polhodinka. K ideálnym aktivitám patrí aj plávanie.

Vyhnite sa stresu
Stres prehlbuje pocit únavy a vyčerpania. A jar je na neho ako stvorená. Ľudia finišujú s daňovým priznaním, zle znášajú prechod na letný čas a sú z toho potom vyčerpaní. Uvoľniť stres pomáha pobyt či šport na čerstvom vzduchu, odbúrať ho môžete aj pravidelným cvičením doma. Stačí dvadsať minút denne. Niektorým ľuďom zaberajú alternatívne spôsoby, ako je akupunktúra, akupresúra, joga, tai-či, hypnózy a podobne.

Odporúča sa tiež obmedziť fajčenie, kofeín, alkohol. Pri nezvládateľnom strese ale určite navštívte lekára vrátane psychológa a psychiatra.

Nepodliehajte zlej nálade či depresii
Zamerajte sa na duševnú hygienu. Práca by nemala byť jediným zmyslom a záujmom vášho života. Nájdite si spôsoby, ako sa odreagovať a zabaviť. Raz týždenne navštívte kino alebo divadlo. Večer si pustite film, ktorý vás rozptýli, alebo siahnite po nejakej zábavnej knižke. V každom prípade sa vymaňte zo stereotypu, ten vašu prípadnú zlú náladu iba umocní.

Večery preto skúste tráviť netradične, miesto pozeranie na nudné večerné programy si zahrajte s partnerom / partnerkou nejakú spoločenskú hru alebo si zájdite vo všedný deň po práci s kolegami na pohárik. Skrátka trochu zmeňte zabehaný týždenný režim. Bude to pre vás rozptýlenie.

Doplňte potrebné vitamíny
Po dlhej zime ľuďom zvyčajne chýbajú vitamíny a minerály. Citeľný býva najmä nedostatok vitamínu C. Ten má na prekonanie jarnej únavy rozhodujúci vplyv.

Bohaté na vitamín C sú citrusové plody, ale nájdete ho aj v paradajkách, červenej paprike a zemiakoch. Pre istotu môžete svoje telo podporiť ešte vitamíny z lekárne.

„Multivitamíny určené špeciálne pre slovenskú populáciu obsahujú naviac jód, selén, kyselinu listovú a vápnik. Vitamíny sú často vyrábané v šumivej forme. Okrem chutného nápoja dostaneme do tela aj potrebné tekutiny. Odporúčaná denná dávka je približne 100 miligramov, pri prechladnutí sa odporúča dávku nárazovo zvýšiť.

Zdroj: www.ona.idnes.cz