Oxford, Derby, Brogue, … viete, aké topánky kedy nosiť?

Hoci muži výberu obuvi nevenujú toľko pozornosti, ako ženy, v niektorých veciach by mali mať stopercentne jasno. Oxford, Derby, Brogue, Monk – viete, ako topánky s týmto označením presne vyzerajú a pri akých príležitostiach by ste ich mali nosiť? Všetko prezradíme v tomto článku.


Začneme tými najformálnejšie topánkami – tzv.
Oxfordky. Tieto kožené poltopánky ottoSK_obuv_spolocenskaetiketa1prvýkrát uzreli svetlo sveta niekedy v 18. storočí a sú charakteristické uzavretým šnurovaním = vyzerajú, akoby boli celé vyrobené z jedného dielu, nemajú žiadne „uši“. Často je spoznáte aj podľa prešitiu na špičke, ktoré vedie z jednej strany na druhú. Oxfordky sú podľa etikety jediným typom obuvi, ktorý si môžete obuť k tmavému obleku. Veľa mužov však toto pravidlo nedodržiava a berie si k obleku menej formálne (a často pohodlnejšie) Derby. Tie si samozrejme popíšeme taky – a rovno hneď.

Oxford: žiadne „uši“ a prešitie na špičke (ctshirts.co.uk)


Derby
asi každý muž dôverne pozná – sú to zrejme najobľúbenejšie topánky z kategórieottoSK_obuv_spolocenskaetiketa2 formálnej obuvi. Od Oxfordek sa líši hlavne v tom, že majú otvorené šnurovanie = bočný diel je k topánke akoby prišitý, topánky majú „uši“. Podľa prísnych pravidiel etikety by ste si Derby mali vziať maximálne ku svetlému letnému obleku, ku tmavému nepatrí. Opak ale býva pravdou, väčšina mužov o Oxfordkách vôbec nevie a berie Derby k obleku vždy.

Derby: bočný diel je k topánke prišitý (lookastic.com)

Špeciálnym prípadom Oxfordek a Derby sú potom topánky nazvanej Brogue. Platí pre nich to isté, čo sme už popísali – len nie sú na povrchu hladké a lesklé, ale výrazne zdobené. Oxford Brogue a Derby Brogue sú o trošku menej formálne, než ich hladko bračekovia, takže ich noste skôr na menej formálne príležitosti (do práce, na rokovania). Na ples v štýle „black tie“ je radšej nechajte v skrini.

ottoSK_obuv_spolocenskaetiketa3
Aby bol náš výpočet najpoužívanejších pánskych poltopánok kompletný, musíme
spomenúť aj obuv zvanú Monk. Tú ľahko rozpoznáte hneď na prvý pohľad – nemá totiž šnúrky na šnurovanie, ale pracky. Monk topánky vyzerajú dobre a určite by vo vašom botníku nemali chýbať, ale opäť platí, že na formálne akcie sa príliš nehodí. Tak na to myslite
.

Monk: miesto zaväzovanie pracky (aliexpress.com)

Teraz už zostáva vyriešiť len posledná vec: kde podobné topánky kúpiť. Na Ottu.sk majú niekoľko párov pekných Derby, podarené kúsky nájdete aj v Baťovi, ale naozaj kvalitné Oxfordky aby človek na Slovensku pohľadal. Odporúčame preto zavítať skôr na zahraničné e-shopy, kde je ponuka o mnoho širšia.