Kytice pre mužov

Kvet je ideálny darček pre každú ženu. Ženy kvety milujú vo všetkých veľkostiach, tvaroch a farbách. Čas od času sa však objavia aj príležitosti, kedy kyticu čerstvých kvetov darujeme aj opačnému pohlaviu. Ako ju však vybrať, aby z nej obdarovaný nebol v rozpakoch?

Farby kvetov
Pánske kytice by mali obsahovať kvety výrazných a sýtych farieb ako červená, oranžová či žltá. Vhodné sú aj kvety s modrými či zelenými lupeňmi, ktoré nájdeme takmer v každom kvetinárstve. Určite by sme sa však mali vyhýbať jemným pastelovým farbám, ktoré sú vhodné skôr pre zrelé dámy.

Druhy kvetov
panska_kytica3
Kvety určené pre mužov by mali byť trochu robustnejšie s jednoduchým tvarom. Vhodné sú preto slnečnice, gerbery či sedmokrásky. Určite nič nepokazíte ani modrými kosatcami, hyacintmi alebo hortenziami. Maskulínny nádych však majú aj kytice s tropickými kvetmi ako orchidey a strelície.

Skvelé môžu byť aj žlté a oranžové ruže. Určite ale zabudnite na sýtočervené ruže, ktoré sú prejavom lásky a romantiky. Vyhýbajte sa aj jemným kvetom, ako sú ľalie, kálie a malé ružičky.

Vône kvetov
Dôležitým aspektom pri výbere mužských kvetov je aj ich vôňa. Aj keď je málo pravdepodobné, že budú páni ku kytici privoniavať, pre nich určené kvety by nemali mať jemnú ani sladkú vôňu. Uprednostnite skôr kvety s výraznou zemitou, pyžmovou či korenistou vôňou. Vôňa stračonôžky, vlčieho bôbu, tulipánu a karafiátu je vhodnou voľbou. Naopak ľalie majú typickú ženskú vôňu, a preto by v kytici určenej pre muža nemali, čo hľadať.

Príležitosť
A nakoniec by ste mali zohľadniť aj príležitosť, pri ktorej plánujete kvety odovzdať. Kytica, ktorú darujete zo sympatie by mala byť sýtych odtieňov, zatiaľ čo svetlejšie tóny sú vhodné pri oslavách narodenín a životných jubileách.

Pri výbere kvetov si môžete pomôcť aj ich symbolikou. Napríklad chryzantémy a žlté ruže symbolizujú priateľstvo, preto sú vhodné pri narodeninových gratuláciách. Sedmokrásky predstavujú lojálnosť, a tak by určite nemali chýbať v kytici, ktorú darujeme svojmu nadriadenému, kolegovi alebo klientovi. Sofistikovaná orchidea je znakom úcty a môžete ju použiť pri takmer každej príležitosti.

panska_kytica1 Dôležitý je však aj celkový vzhľad kytice. Na gratulácie k maturitám či promóciám môžete priniesť moderné kytice s nie úplne bežnými kvetmi doplnené o nejakú malú pozornosť.

Naopak kvety k životnému jubileu by mali pôsobiť dôstojne a jemne.

Správny spôsob odovzdanie kytice
Pri odovzdávaní pánskej kytice platia v podstate podobné pravidlá, ako pri odovzdaní dámskej kytice. V prvom rade pred darovaním odstráňte ochranný papier. Črepníkové kvety môžete darovať len v prípade, že sa jedná o člena rodiny alebo veľmi blízkeho kamaráta, ktorý preferuje daný typ kvetu.

Kyticu by mala mužovi odovzdať žena. Nikdy nie muž mužovi.

Dobrá rada na záver
Kytice pre mužov by mali byť dostatočne veľké a mali by obsahovať nepárny počet kvetov. V mnohých kultúrach sa považuje 13 za nešťastné číslo, preto by bolo vhodné vyvarovať sa mu.

Obrázky sme použili z ponuky kytíc pre mužov z GaleriaKvetin.sk.