Móda , alebo štýl ?

Šaty, to je niečo, do čoho nielen obaľujeme telo, ale tiež býva určitou výpoveďou o nás samých. Vyzerať priemerne, zaujímavo, výrazne, nevkusne, môže zaznamenať o nás celkový dojem. Sú ľudia, ktorí sa takmer narodia s dobrým vkusom, iní sa to musia naučiť.

Prejavuje sa to nielen vo výbere častí odevov, ich vzájomného kombinovania, ale aj kultúre bývania, kultúre vlastného tela, výbere partnera, priateľov a vlastného správania sa, schopnosti empatie, určitej ľudskosti, korektnosti voči iným atď.

Ťažko nás môže osloviť vzhľad dokonale upraveného človeka, so správaním vidiečana, ktorý nám spôsobuje odpor nedostatočnou hygienou svojho tela.

Štýl nebýva moderný, ani nemoderný. Je skrátka nadčasový, pretrváva, nezosmiešňuje nositeľa v akomkoľvek veku. Skôr prináša nositeľovi čaro výnimočnosti  a zaujímavosti. Jeho primeranosť podlieha aj určitým kritériám. Napríklad odev by mal by mal byť primeraný zamestnaniu, športovej aktivite, výnimočnej slávnostnej akcii, sezóne atď.

Pri dodržiavaní určitých zásad sa nedopustíme žiadnych omylov voči estetike, etike a móde samotnej.

Móda sama osebe môže byť vcelku nositeľkou akého si predvoja, čo sa má nosiť a čo sa nosiť bude. Hovorí sa však aj , že všetko tu už bolo. Najčastejšie po nej siahajú mladšie ročníky, ktoré majú odvahu nosiť čokoľvek , čo im ponúknu titulné stránky módnych časopisov. Často však výsledok zosmiešňuje, ak je snaha podobať sa modelke s titulky veľmi veľká.

Oveľa dôležitejšie je nájsť si svoj štýl, ktorý by nás vystihoval, identifikoval našu povahu a to, či sa cítime dobre pozná aj naše okolie.

Ladenie odevných kúskov je často prvotná forma, ktorou zaujmeme svoje okolie. Často krát sa stáva, že naše mentálne kvality prídu na rad až potom, ak sme prešli prvotným testom vizuálneho pozorovania. Už z tohto dôvodu je samotné pozitívne vyžarovanie a pôsobenie odevom dôležité. Práve oblečením dávame svetu prvotné avízo, kto sme, čo je pre nás dôležité , aké hodnoty žijeme, alebo ako vidíme u mladých rebelov, chcem sa odlišovať nepôjdem s davom. Mne osobne je takéto počínanie takýchto mladých ľudí sympatické pokiaľ neuráža svoje okolie. Ak takýto postoj zaujíma s vlastného presvedčenia. Sám tak vkladá do svojho odievania sebe vlastnú invenciu, či identitu, buduje tak svoj prvotný názor k svetu a veciam,  ktoré sa okolo neho dejú.

Pozor na nevkusné značkové kúsky, ktoré môžu naozaj odradiť. Podľa prieskumov len 20 percent opýtaných si myslí, že ľudia v značkovom oblečení vyzerajú lepšie ako tí, ktorí sa obliekajú s vkusom, bez ohľadu na značku.

Koniec koncov najpodstatnejšie bude, aby sme sa my samotní cítili v oblečení dobre, lebo iba tak nám to uverí aj naše okolie. Niekto ,čo si neustále napráva odev, škrabe sa pod asi nepôsobí veľmi presvedčivo.

Predstavme si niekoho ,kto na nás pôsobí naozaj dobre a takmer dokonale. Nič na ňom nepôsobí rušivo a predsa to je človek z mäsa a kostí a každý. Ja by som to definovala, ako určité čaro osobnosti s talentom podčiarknuť samého seba, ako jedinca s vlastným názormi na čokoľvek v živote. Musím jednoducho povedať, že každý človek je nositeľom akejsi prazvláštnej energie, ktorá nás buď priťahuje, alebo odpudzuje. V tom prípade je odev druhotný a veľmi nám nepomôže.

Býva však často pravidlom, že človek s dobrým vkusom, má výborný cit pre hudbu, umenie, knihy , kultúru bývania, či dokonca výchovu detí…aj v Biblii sa píše, ak si zušľachťuješ a vážiš jeden talent, Boh ti dá ďalší.

Ak by sme chceli definovať harmóniu a krásu, niekto múdry raz napísal…krása je schopnosť vytvoriť jednotu v mnohosti. Na nič múdrejšie som ja sama neprišla , takže musím s týmto tvrdením súhlasiť.

Ja sama nerada nosím veci, ktoré som už na niekom videla, aj keď sa mi vlastne páčia mne nepristanú, ani vôbec nevyjadrujú to čím som.

Možno by som mohla použiť príklad inšpirácie farebnosti…čo je naozaj dokonalé a to vždy a pôsobí to vždy dobre v akomkoľvek pomere…je to príroda…pozrite sa na vzájomné pomery krajiny, jej farebnosť, ako celok, geometriu motýľa, jemnú skladbu listu, farebnosť jesene, krása lúky, studené ladenie neba a olivovo zelenej trávy. Alebo taká deň a noc, dužina ovocia, farba vody a tak ďalej. Ak nevieme ako na to príroda je v svojej prirodzenosti múdra aj v tomto.

Ak by sme do tejto prirodzenosti chceli zaviesť aj trochu teórie, sú len dva typy ladenia a to DECENTNÉ a KONTRASTNÉ.

DECENTNÉ LADEDENIE

Už zo samotného názvu vyplýva, že pracujeme s jednoduchšími strihmi a ladením tón v tóne. Môžeme pri tom použiť takzvané jesenné tóny. Odtiene hnedej a škoricovej, alebo všetky odtiene zelenej, alebo modrej …a pod. Podmienkou je vybrať si určitý tón a v ňom zladiť všetky kúsky. Po takomto ladení siahajú ľudia, ktorí nechcú šokovať, chcú pôsobiť seriózne a korektne…

KONTRASTNÉ LADENIE

Pri tomto kombinovaní odevov môžeme hovoriť o výraznejších strihoch aj výbere samotnej farebnosti. Kontrast v samotnom odievaní, nám môže nesmierne pomôcť, alebo aj uškodiť.

Pri výbere farebnosti siahame ho výrazne rozdielnych farbách navzájom, ktorými sa však musíme snažiť vytvoriť akúsi jednotu v mnohosti. Iba tak nám kontrast naozaj pomôže.

Buď je to klasická kombinácia čiernej a bielej, alebo to môže byť kontrast studených a teplých farieb, kontrast základných farieb a  ďalšou formou, ktorá vyzerá naozaj efektne a naozaj krásne je kontrast doplnkových farieb.

Konkrétne je to napríklad oranžová s fialovou, alebo červená so zelenou, ale aj oranžová so zelenou atď.

Pri tom to ladení v zásade platí nekombinovať farebnosť v rovnakom pomere. Napríklad, k fialovým šatám zvolím len oranžový doplnok v malej forme napr. šperk, alebo šatku. Vtedy kontrast naozaj zažiari.

Kontrast môžeme využiť aj v kombinácii materiálovej, napr. kvalitne vypracované sako s ležérnymi nohavicami.

Takže na záver v podstate platí, že ak máte plné skrine možností, čo si hodiť na seba máte vlastný štýl a roky môžete z neho čerpať.

Ak však máte plné skrine a nemáte, čo na seba podľahli ste pravdepodobne módnym trendom. A každú sezónu sledujete, v módnych časopisoch, čo sa nosí…často však samotné modelky nenosia odevy, ktoré predvádzajú.

Ak nám oblečenie spôsobuje radosť, môžeme sa doň s radosťou obaliť a veriť, že každý deň je sviatok, už len preto, že som sa prebudili a svojim odevom vzdávam úctu svojmu okoliu. Možno nemôžem zmeniť veci, ktoré považujem na sebe za nedokonalé, ale môžem sa naučiť mať sa rád, taký som. Nezriedka pomôže pekne sa obliecť. A ak sa cítime výnimočne, môžu sa nám stať výnimočné veci.