Pot a etiketa v posilňovni

Asi len málokto z vás to nepozná. Nejaká osoba pred vami v posilňovni sa potí ako o život a keď potom vstane, zanechá po sebe na posilňovacom stroji menšie jazero potu pre ostatných.

Pot ako taký vám síce neškodí, no uškodiť môžu baktérie, ktoré sa v potu priamo vyžívajú. Nie je tak problém si touto cestou obstarať nejakú tú infekciu. Našťastie je šanca nákazy z cudzieho potu veľmi nízka – z nejakých 60 tisíc typov baktérií, na ktoré človek bežne narazí je len cca 1% škodlivých. Ak chcete šancu na podobné ochorenia minimalizovať (kto by nechcel …), riaďte sa nasledujúcimi tipmi:

1. Prineste si niekoľko uterákov
Jeden na vlastné utretie, druhý na pot cudzí (nemusí to byť prirodzene uterák prvej triedy) a tretí na utretie do sucha po sprche alebo umytí sa po cvičení. Situáciu výrazne uľahčí, keď bude každý v inej farbe.

2. V prípade pochybností sa spýtajte trénera
Ste platiaci zákazník, takže sa nebojte v prípade pochybností radšej spýtať trénera, kedy naposledy bol nástroj umytý, utretý či vydezinfikovaný. Ak sa vám vysmeje, radšej zmeňte posilňovňu. Baktérie žijú rádovo hodiny až dni. Podľa doktorov pot bez problémov prenáša aj hepatitídu B a iná infekcie.

3. Zahubí baktérie
Neuškodí mať v zálohe nejaký anti-bakteriálny sprej likvidujúci choroboplodné zárodky. Zabudnite každopádne na to, že keď začnete podobne leštiť a dezinfikovať stroj po nejakej zaujímavej žene, dostanete od nej neskôr číslo.

4. Upracte po sebe
Pretože si sami nechcete sadnúť do vyhriatej kaluže potu, tak rovnakú radosť nedoprajte ani iným a miesto po sebe vždy dosucha utrite. Tým naopak nejakú dámu môžete zaujať, pretože jej dôjde, že nie ste bezohľadný a ste čistotný.

ZDROJ:  Menstyle »Životný štýl / Petr Hájek – www.menstyle.cz