Zvyky a spoločenská etiketa v Portugalsku

 Lacné letenky- Madrid

 

Vlajka PortugalskoPortugalci ocenia aj sebe menšiu snahu hovoriť ich jazykom. Aj jednoduché výrazy, ako bomdia (dobrý deň), boatarde (dobré popoludnie) alebo boanoite (dobrú noc), prijmú s vďakou.

Aj keď má portugalský a španielsky jazyk určité podobnosti, nikdy ich nezamieňajte. Obyvatelia Portugalska by to považovali za ignoráciu.

Obyvatelia Portugalska sú všeobecne veľmi otvorení, konzervatívny a priateľskí, najmä na severe krajiny a na vidieku.

Pokladá sa za slušnosť osloviť každého Senhor (pán) alebo senhora (pani).

Keď vás niekomu prvýkrát predstaví, potraste mu rukou. Medzi ženami, priateľmi a známymi je bežnejší neformálny bozk na obe líca.

Obliekať sa môžete podľa svojho vkusu, len pri návšteve kostola a náboženských pamiatok, obzvlášť v silne katolíckych oblastiach, by ste si mali zakryť ramená a vziať si dlhé nohavice alebo sukňu.

PortugalskoPrechovávanie, distribúcia a predaj drog sú v Portugalsku trestané vysokými sadzbami odňatia slobody.

Rešpektujte autority, najmä v rámci katolíckej cirkvi, rodinné, obchodné a iné inštitúcie.

Rodina má v Portugalsku veľkú hodnotu. Starší sú rešpektovaní a zaobchádza sa s nimi dôstojne.

V neznámej spoločnosti a prostredí sa vyhýbajte emotívnemu a výstrednému správaniu.

Medzi priateľmi je tolerované 20 minútové meškanie, ale pri formálnom styku by meškanie nemalo prekročiť viac ako 5 až 10 minút.

Na návštevu domu Portugalca je vhodné priniesť malý ale luxusný a dobre prezentovaný dar, napríklad kvalitnú čokoládu, drahé kvety, upomienkové predmety zo svojej domovskej krajiny. Dary sa otvárajú hneď počas vašej návštevy.