Maturita – skúška dospelosti

maturitaMaturita, alebo inak skúška dospelosti, sa pokladá za dôležitý moment v živote.

Keďže maturita, je hranica medzi pubertou a dospelosťou, očakáva sa od maturantov, aby sa prispôsobili oblečením a správaním nástupu do dospeláckeho života.

Samozrejme že prechod nie je jednoduchý, ale niekde sa začať musí. K maturite sa obliekame dôstojne, aby sa odlíšil bežný školský deň od tejto skúšky.

Oblečením maturant vyjadruje rešpekt voči skúšobnej komisie.

Chlapci si berú oblek, alebo spoločenské nohavice, košeľu a sako. Šnurovacie topánky a ponožky vo farbe topánok.

Košeľa by mala byť jednofarebné, bledomodrá, biela, béžová.

Maturita si zaslúži oholiť sa, upraviť a umyť vlasy, aby sme pôsobili upravene.

Kravata na maturite nie je nevyhnutná, ale k ju máme, dávame najavo, ju berieme vážne. Potom je ale nutné viazať uzol kravaty podľa pravidiel spoločenskej etikety. Viac TU.

Ak nebudeme mať kravatu, vrchný gombík košele bude rozopnutý.

Dievčatá by mali mať šaty alebo sukňu. Vhodná je tmavá sukňa a halenka, alebo šaty po kolená – alebo tesne nad. K tomu lodičky a bezpodmienečne pančuchy.

Dievčatá by sa mali vyvarovať odhaleným ramenám, hlbokému výstrihu, viditeľným ramienkam, minisukni a celkovo vyzývavosti v oblečení.

Aj líčenie by malo byť konzervatívnejšie. Parfum použiť len veľmi jemne, pretože všetko cez by mohlo komisiu rušiť a provokovať.

Maturita zapotí nejedného študenta, preto ráno použijeme deodorant. Aby nás potenie nezaskočilo v priebehu dňa, je dobré si deodorant zobrať so sebou na tento deň.

So spoločenským oblečením sa mení aj spoločenské správanie. Vyvarujeme sa vulgarizmom a rôznym nespoločenským gestám.

Na maturite hovoríme kultivovane a spisovne.

2 thoughts on “Maturita – skúška dospelosti”

  1. Ja som išla na matury jeden deň v šatách a na ďalší deň som mala čiernu suknu s bielou blúzkou 😀 a dobre bolo :DDD jedna spolužiačka mala len obyčajne slušnejšie tričko a suknu…niektore baby prišli v slusnych nohaviciach a bluzke, väčšinou však mali baby šaty alebo blúzky…no a chalani jasnee v oblekoch 🙂

    1. Aj ja som mala bielu bluzku, len mamina mi poradila si ju zapnut az pod krk.. ty si ju mala ako?

Comments are closed.