Pozor na svadobné zvyky v zahraničí

V rubrike iný kraj – iný mrav vám zhrnieme, s čím sa môžete stretnúť na svadbe v niektorých krajinách. Čo je inde úplne normálne, to nás naopak môže zaskočiť alebo šokovať. Ak cestujete na svadbu do týchto krajín, alebo si beriete niekoho z týchto krajín, tieto informácie vám padnú vhod.

Škótsko: Černenie nevesty
Pred svadbou si na nevestu počkajú jej známi a vykydnú jej na hlavu vedro nechutnej tmavej zmesi, zloženej z melasy, vajec, peria a čohokoľvek iného, čo dotknutí práve mali doma. Olepená nevesta sa potom chodí ukazovať po okolitých krčmách.

Švédsko: Bozkávanie novomanželov
Ak by ste sa vydávala vo Švédsku, na svadobnej hostine by vás mohol  pobozkať každý z hostí. Ako náhle by ste odišla na toaletu, všetky prítomné ženy by sa postavili do fronty a dôkladne by vám vybozkávali ženícha.

Írsko: Zlé víly
Írska nevesta si na vlastnej svadbe moc nezatancuje, pretože musia mať celú dobu obe nohy na zemi. Traduje sa, že keby jednu zodvihla, uniesli by ju zlé víly. Pozor! Ak by ste v Írsku prišla na svadbu v niečom zelenom, platili by ste za zlú sudičku. Zelená farba totiž novomanželom prináša smolu.

India: Žiadne dotyky!
Na svadobný bozk tu budete čakať márne. Pri obrade sa ženích môže dotknúť nevesty jedine vo chvíli, keď jej navlieka prsteň. Nevesta väčšinou býva oblečená v červenom, pretože biela sa v Indii považuje za farbu smrti.

Čína: Petardy a delobuchy
Na poriadnej čínskej svadbe nemôže chýbať obrý ohňostroj, ktorý má zaplašiť zlých duchov. Svetelná show býva dlhá a čím viacej rámusu sa urobí, tým lepšie!

Karibské ostrovy: Ste pozývaní!
Na horúcich ostrovoch sa písomné pozvanie na svadbu posiela len úplne najbližším príbuzným. Pozývaní sú ale všetci, kto sa k obradu pripojí, a to aj na hostinu. Typický svadobné obed: kozie mäso na curry, vyprážané banány a grilované mušle.

Francúzsko: Svadobný hluk
Na vášnivú svadobnú noc môžu zabudnúť vidiecke Francúzky. Večer po svadbe sa totiž novomanželom pod okná postavia všetci ich kamaráti a príbuzní, ktorí tlčú lyžicami a naberačka do prázdnych hrncov, zvonia na zvončeky a pískajú na píšťalky. Neprestanú, kým je nevesta nepozve ďalej a neodídu, kým nezjedia a nevypijú všetko, čo nájdu.

Fínsko: Prispejte neveste
Ak vo Fínsku stretnete ženu, ktorá chodí od domu k domu s povlečením od vankúša, do ktorého jej ľudia hádžu peniaze a rôzne veci, vedzte, že nejde o žobráčku, ale o nevestu, ktorá zbiera svadobné dary. Často ju sprevádza starší ženatý známy, ktorý nad ňou nesie dáždnik ako symbol ochrany – a to aj keď neprší! Môžete tiež neveste prihodiť pár zlatiek.

Kórea: Slivková paľba
Na nevestu sa po obrade metú orechy a slivky. Čím viac ich žena chytí, tým viac bude mať s manželom detí.

Turecko: Veštenie z lodičiek
Keď sa Turkyňa vydáva, jej kamarátky napíšu svoje mená dovnútra do jej topánok. Ktorá po obradu nájde svoje meno rozmazané, ta sa vydá ďalšia v poradí.