Zvyky a spoločenská etiketa v Egypte

Vlajka EgyptEgypt je krajina s dlhou, bohatou históriou a neodmysliteľnou spoločenskou etiketou. Egypťania sú považovaní za veľmi priateľský, družný a pohostinný národ. Rodina, česť a náboženstvo sú nesmierne dôležité pre Egypťana. V Egypte je hlavným náboženstvom islam a minoritným náboženstvom je kresťanstvo.

V izolovaných turistických rezortoch je pohyb v plávkach a bikinách neobmedzený. Ak sa vydáte za brány rezortu, dbajte na vhodný a primeraný odev.

Ženy by mali vždy nosiť šaty a sukne minimálne pod kolená a ramená by mali zahalené.

Muži by mali nosiť dlhé nohavice a tiež by mali zahalené ramená.

Ak plánujete navštíviť mešitu, berte na vedomie, že ženy musia mať zahalené v podstate celé telo. Hlavu je potrebné ešte prekryť šatkou. Odhalená ostane akurát tvár, ruky a nohy. Pred vstupom do mešity sa musia všetci vyzuť. Platí to rovnako ako pre ženy tak aj pre mužov. Muži by mali mať zahalené ramená a dlhé nohavice. Vstup v topánkach by Egypťania, teda aj všetci moslimovi, pokladali za hrubú urážku a spôsobili by ste tým poriadny rozruch.

Chodiť držiaci sa za ruky muž so ženou je nevhodné. Nehovoriac o bozkávaní sa na verejnosti.

EgyptMôžete sa ale stretnúť s mužov držiacich sa za ruky. To je v tejto krajine bežné. Muži sa vítajú a zdravia pobozkaním na líca.

Muž by nemal nadväzovať kontakt s cudzou moslimskou ženou.

V Egypte a teda aj v iných krajinách islamu, je zakázaný alkohol, drogy a konzumácia bravčového mäsa. Rešpektujte ich zásady a vyhýbajte sa týmto veciam na verejnosti. V turistických rezortoch je to už voľnejšie, ale s alkoholom slušne a drogy by mali byť tabu.

Vystavovanie chodidiel pred Egypťanmi, je považované za hrubú urážku. Myslíme tým preložiť si nohy a smerovať chodidlo na Egypťana, alebo si niekde vykladať nohy.

Ak chcete, alebo musíte niečo odmietnuť, priložte si pravú ruku na srdce. Týmto dávate veľmi zdvorilo najavo svoje odmietnutie. Ruka na srdci je symbolom pokory a vďačnosti.

Ak potrebujete jesť rukou tak jedine pravou. Ľavou sa vykonáva toaleta a jedenie s ňou by bolo veľmi neslušné.

V Egypte je bežné prepitné, respektíve bakšiš 15%. Prepitné sa dáva v podstate všade a za všetko. Taxikárovi, v hoteloch, za radu a podobne.

Ak chcete niekoho vyfotografovať je nutné vypýtať si povolenie. Potom je vhodné dať dotyčnému úplatu. Na fotenie detí potrebujete súhlas ich rodičov.

Dary podávajte jedine pravou, alebo oboma rukami.

Žobrajúcim deťom nikdy nedávajte peniaze. Postačí žuvačka, odznak, ceruzka alebo cukrík.