Vzájomné vzťahy a pravidlá etikety v rodinnom kruhu

Oslava.Vzťah k spoločenskej etikete už od útleho detstva

Nielen v spoločnosti platia pravidlá správneho odievania alebo stolovanie. Snažme sa uvoľnenými pravidlami si spríjemniť vzťahy doma, teda v rodinnom kruhu. Neplatí, že čo nevidí verejnosť, nie je nijak regulované. Rodičia by mali byť deťom vzorom. O to ľahšie a spontánnejšie budú deti reagovať na spoločenskú etiketu v živote a spoločnosti.

Deti napodobňujú dospelých. Preto im buďme vzorom už od útleho detstva.

Rodičia by sa mali k sebe správať láskavo a s úctou. Slovko ďakujem a prosím by malo byť veľmi frekventované a to nielen v rodine.

Konflikty riešme mimo detí, pretože dieťa vníma domov ako miesto bezpečia, lásky a porozumenia.

Deti v predškolskom veku by už mali vedieť, alebo aspoň pochopiť, že sa je pri prestretom stole, že maminka začína jesť ako prvá, vedieť jesť s príborom, že sa pije z pohárov nie z fľaše, čo sa pri jedle nepatrí a podobne.

Deti by mali tiež vedieť rozlišovať oblečenie na šport, voľný čas a do spoločnosti.

Deťom nechávame priestor na ich názory a nápady. Necháme im priestor aj na samostatné jednanie, ale musia vedieť brať za to aj zodpovednosť.

OslavaStolovanie v rodine

Kde inde by deti mali získať prvé vedomosti o stolovaní ak nie doma. Deti naučme, že spoločným obedom a večerou sa nechceme len nasýtiť.

Spoločné stolovanie je vhodné pri rôznych rodinných výročiach, narodeninách a podobne. Najčestnejšie miesto pri stole bude patriť starej mame a dedkovi. Rodičia sedia pri dverách alebo čo najbližšie pri kuchyni. Deti sedia na kraji stolu.

Stolovanie začína hostiteľka, teda mama, alebo stará mama ak sa stoluje u nej.

Používame obrúsky, snažíme sa používať všetky taniere, správne poháre, aby nikto neodbiehal od stolu a podobne.

Pri jedení sa nepribližujeme  k vidličke, ale ona k nám. Jeme vzpriamene, utierame si ústa servítkom alebo obrúskom, nemľaskáme, nezapíjame  sústo v ústach.

Podrobnejšie rady a pravidlá o stolovaní nájdete v rubrike „Spoločenské stolovanie“

Oblečenie

Deti učme od malička aby dbali na svoje oblečenie aj obuv  a ich čistotu.

V špinavých topánkach by ani dieťa nemalo opustiť domov.

Doma nechodievajme v otrhaných veciach, v trenírkach, vyťahaných teplákoch alebo tielku.

Naučme deti, že prepotené veci si treba včas meniť a že patria do špinavého prádla.

Nemusíme chodiť doma v obleku, ale muž môže nosiť košeľu, tričko džínsy a žena tričko, sukňu.

Osobná hygiena by mala byť samozrejmosťou aj u detí. Sprchovať sa pravidelne a v puberte začať používať  deodorant.

FamilieRodina v spoločnosti

Ak ide rodina po ulici na prechádzku, matka ide po pravici otca a deti idú po stranách. V kine alebo divadle by naopak deti mali sedieť v strede medzi rodičmi, aby nerušili svojimi reakciami susedov.

Naučme deti, že v kine sa neje a ani nepije. Toľko by sme mohli vydržať bez pokrmov.

Deti naučme že do spoločnosti alebo divadla sa v džínsoch, teniskách alebo mikinách  nechodí. Nemusia mať deti hneď obleky, ale mohli by mať niečo primerané, ako čierne nohavice a bielu košeľu. Dievčatá zase šaty, sukňu, halenku.

Čo sa deti naučia doma môžu dobre aplikovať aj v reštaurácii. Pozrite si viac v rubrike „Spoločenské stolovanie – V reštaurácii“

Konverzácia by mala byť primeraná k prostrediu, nakoľko deti reagujú spontánne a prejavujú svoje emócie hlučnými prejavmi.

Dieťa v puberte je často zdrojom hádok, pretože má svoj štýl. Samozrejme odlišný od rodičov. Preto je nesmierne dôležité, viesť deti od malička k správnej etikete a deti potom jednoduchšie pochopia zmysel toho čo od nich požadujeme a budú sa aspoň snažiť utužovať hodnoty šťastnej rodiny.