V čom v lete do práce? Nahé nohy áno, holé brušká nikdy

Čím viac svoje telo v zamestnaní odhalíme, tým menší budeme mať v práci vplyv, tvrdí americká odborníčka na etiketu Anna Postová. A platí to aj napriek tomu, že formálnosť kancelárskeho oblečenia so stúpajúcou teplotou klesá.

Ak si chce žena zachovať profesionálny prístup a vzhľad, mala by v horúcich dňoch kombinovať sezónne modely s klasikou, teda napríklad capri nohavice a ľahké sako či sandále a zavinovacie šaty.

Nahé nohy áno, ramienka opatrne
Dobrou správou pre ženy 21. storočia však je, že s výnimkou veľmi konzervatívneho pracovného prostredia môžu pančucháče nechať v pokoji doma. Nahé nohy a sukne po kolená sú podľa Postová v dnešnej dobe úplne v poriadku.

Naopak šaty bez rukávov, ktoré tak elegantne vie nosiť prvá dáma Spojených štátov Michelle Obamova, sú v mnohých kanceláriách stále predmetom diskusií.

Dvojnásobne to potom platí pre šatách s úzkymi ramienkami; šaty bez ramienok si dámy musia každopádne vyhradiť pre víkendový obed.

Tabu by pre ženy mali zostať aj priesvitné tkaniny, kratučké minisukne, krátke nohavice a holé brušká.

Páni, kraťasy radšej nie
Čo sa týka mužského obliekania, existujú podľa Postovej pracoviská, kde sa dajú krátke nohavice tolerovať, vo väčšine kancelárií ale krátke nohavice nesú jasné posolstvo: „neberiem svoje zamestnanie vážne“. Každopádne svetlými bavlnenými nohavicami a polokošeľou sa nič nepokazí, zdôrazňuje Postová, ktorú cituje agentúra Reuters.

Kontroverzné je u mužov stále aj nosenie sandálov. Ak ho kultúra obliekania v príslušnej firme toleruje, potom by zamestnanci mali rozhodne maximálne dbať na hygienu a vzhľad svojich nôh. Podobne rušivým elementom sú u žien i mužov žabky, ktoré ešte naviac vydávajú klopkajúci zvuk.

V lete je tiež nutné sa o úhľadnosť svojho oblečenia viac starať, pretože letná materiály bývajú náročnejšie na údržbu. Pokrčené plátenné nohavice, škvrny od potu na tričku s golierom alebo vyblednuté farby sú takmer rovnako vážnym prehreškom ako prísť do práce v trenírkach a tričku s obrázkom obľúbené kapely.

Slnečné okuliare sú neodmysliteľným letným doplnkom, sú ale vyhradené pre vonkajšie nosenie. Pri rokovaní s kolegami a klientmi v kancelárii je očný kontakt slušnosťou, takže ak nie ste  rocková hviezda, pri vstupe do budovy si ich zložte, radí Postová. Pre dámy potom platí, že slnečné okuliare by nemali po príchode do zamestnania suplovať čelenku, dodáva.

A ak vo vašej firme takzvaný dress code neexistuje? Požiadajte o neho. Čím bližšie je štýl obliekania v danej spoločnosti definovaný, tým kratšiu dobu strávia zamestnanci váhaním pred svojím šatníkom, dodáva Postová.

ZDROJ: ČTK, idnes.cz