Zvyky a spoločenská etiketa v Tunisku

Vlajka TuniskoHoci Tunisko je prevažne moslimské, môže to byť pre vás krajina kontrastov.

Muži sa zdravia trasením ruky.

Ak sa zdravíme so ženou počkáme, kým nám sama neponúkne ruku. Žien so zahalenou tvárou sa nedotýkame. Akýkoľvek fyzický kontakt je neprípustný. V tomto prípade sa zdravíme miernym úklonom hlavy.

Arabčina je oficiálny jazyk v Tunisku, ale aj francúzština je stále zaužívaným jazykom.

Ak sa naučíte niekoľko fráz v arabčine, vzbudíte úsmev a uznanie miestnych obyvateľov.

Najlepšia téma na nadviazanie kontaktu, je rodina. V Tunise je rodina všetkým, preto sa radi pochvália deťmi a podobne.

V Tunisku sa dary hneď neotvárajú. Je to zvyk, nie nezdvorilosť. Takto aspoň predídete výrazom prípadného sklamania z daru. Nikdy radšej nedarujte alkohol.

Ak vás Tunisan pozve k sebe domov, mali by ste pozvanie milostivo prijať. Pozvánka sa automaticky vzťahuje aj na vášho partnera.

TuniskoPri návšteve tuniskej rodiny v dome, vám ponúknu ich domáce jedlo. Odmietnutie by bolo považované za hrubú nezdvorilosť.

Na návštevu je vhodné priniesť darček. Stačí malú pozornosť. Kvety, sladkosti alebo pečivo. Nezabúdame na deti a všetkým niečo prinesieme.

Pred každým jedlom si umývame ruky. Nad pripravenú misku si dáte ruky a z džbánu vám ich polejú parfumovanou vodou. Ruky si osušte a čakajte na zahájenie stolovania hostiteľom. Tento rituál sa vykonáva aj po jedle.

Najlepšie bude ak budete jedným okom sledovať hostiteľa pri stolovaní a nasledovať  jeho činnosti.

Je sa jedine pravou rukou. Ľavá sa používa pri toalete.

Pred vstupom do domu hostiteľa sa vyzujte.

Pri nakupovaní je základným prvkom spoločenskej etikety zjednávanie ceny. Pozor ale, nezačnite zjednávať, ak v skutočnosti nechcete tovar kúpiť.