Zvyky a spoločenská etiketa v Maroku

Vlajka MarokoMaroko je rozmanitá spoločnosť s dlhou a bohatou kultúrnou históriou a dedičstvom, krásne pláže, hory a saharskú púšť. To všetko napomohlo Maroku, aby sa stalo obľúbenou destináciou turistov. Aj keď je Maroko zvyknuté na príval turistov, mali by sme vedieť čo je v tejto krajine tabu, čo si môžeme dovoliť a na čo si dať pozor aby sme nikoho neurazili a vyhli sa tak nepríjemností a problémov.

V Maroku sa hovorí najmä arabsky, ale aj francúzsky a to v administratíve a obchode. Dohovoríte sa však aj anglicky či španielsky. Určite potešíte domácich nejakými frázami v ich materinskom jazyku.

Maroko je moslimská krajina, takže je samozrejmé, že by ste mali prispôsobiť správanie a obliekanie.V turistických oblastiach je tolerované bežné oblečenie, ale mali by ste sa obliekať skromne.

Muži aj ženy by sa mali mať zakryté ramená a ženský šaty a sukne by mali siahať pod kolená. Hlavne menej turisticky osídlených oblastiach.

Ak plánujete navštíviť mešitu, berte na vedomie, že ženy musia mať zahalené v podstate celé telo. Hlavu je potrebné ešte prekryť šatkou. Odhalená ostane akurát tvár, ruky a nohy. Pred vstupom do mešity sa musia všetci vyzuť. Platí to rovnako ako pre ženy tak aj pre mužov. Muži by mali mať zahalené ramená a dlhé nohavice. Vstup v topánkach by Egypťania, teda aj všetci moslimovi, pokladali za hrubú urážku a spôsobili by ste tým poriadny rozruch.

Plavky na pláži sú prijateľné, ale nikdy sa neprezliekajte priamo  na pláži.

MarokoMaročania sú veľmi pohostinní a priateľskí ľudia. Pri stretnutí sa vás budú pýtať na rodinu a priateľov. Neberte to ako vyzvedanie, ale ako ich zdvorilosť.

Zdraví sa podaním ruky. Zovretie je podstatne jemnejšie ako v našich končinách.

Ak sa zdravíme so ženou počkáme, kým nám sama neponúkne ruku. Žien so zahalenou tvárou sa nedotýkame. Akýkoľvek fyzický kontakt je neprípustný. V tomto prípade sa zdravíme miernym úklonom hlavy.

Maročania – muži sa vítajú podaním ruky a pobozkaním na líca. Najprv na ľavé potom na pravé líce. Bozkávanie sa ľudí opačného pohlavia na verejnosti je neprípustné.

Ak vás Maročan pozve k nemu domov, mali by ste pozvanie milostivo prijať.

Pri návšteve marockej rodiny v dome, vám ponúknu ich domáce jedlo. Odmietnutie by bolo považované za hrubú nezdvorilosť.

Na návštevu je vhodné priniesť darček. Stačí malú pozornosť. Kvety, sladkosti alebo pečivo. Nezabúdame na deti a všetkým niečo prinesieme.

V konzervatívnej domácnosti, stolujú muži a ženy oddelene.

Pred stolovaním je nutné vyzuť si topánky a umyť si ruky.

Jeme pravou rukou. Pred každým jedlom si umývame ruky. Nad pripravenú misku si dáte ruky a z džbánu vám ich polejú parfumovanou vodou. Ruky si osušte a čakajte na zahájenie stolovania hostiteľom. Tento rituál sa vykonáva aj po jedle.
1 thought on “Zvyky a spoločenská etiketa v Maroku”

Comments are closed.