Svadba 4 – Svadobná hostina

Svadobný stôlZasadací poriadok pri svadobnom stole má pevné pravidlá.

Spoločenská etiketa určuje najvýznamnejšie miesto v strede stola a význam klesá k okraju stola. V strede teda novomanželia, nevesta vpravo od ženícha, vedľa nevesty rodičia ženícha, vedľa ženícha rodičia nevesty tak aby sa striedali muži a ženy vedľa seba. Nasledujú potom ostatní z rodiny podľa významnosti a nakoniec priatelia a známi.

Ak by sa nedodržal tento zasadací poriadok, dali by sme najavo neznášanlivosť medzi rodičmi partnera.

Deti na svadbe určite pobavia hostí, ale mali by sme zvážiť ich účasť na hostine, aby sme svadbe ponechali slávnostnú atmosféru. Prítomnosť ročného dieťaťa na svadbe nie je moc vhodné a väčšie deti zo svadby urobia detské ihrisko a pravdepodobne sa budú hrať na skrývačku pod svadobným stolom.

Nevesta do miestnosti vstupuje ako posledná a predtým si odloží závoj.

Hostina sa začína prípitkom, ktorého sa ujmú buď niekto z otcov, alebo niekto zo svedkov.

gift boxesV svadobnej sále je vhodné mať pripravený stôl na svadobné dary. Tie by sa nemali rozbaľovať, aby nedošlo k nepríjemnej situácii, keď sa objavia dva rovnaké dary. Dary by mala ešte pred svadbou dohadovať matka nevesty, aby k tomuto nedošlo. Zvykom je, že matke nevesty novomanželia pripravia zoznam vecí, ktoré by radi privítali. Ak je takto všetko dôkladne zorganizované, dary sa môžu bez obáv otvárať.

Dary sa obvykle rozbaľujú po dezerte a je nevhodné čítať meno darcu, aby sa tým nepoukázalo na rozdielne sociálne vrstvy hostí. Bolo by nám dosť nepríjemné, ak by niekto daroval auto a my fén na vlasy.

Podľa priložených vizitiek v daroch, novomanželia pošlú hosťom poďakovanie a môžu priložiť a zopár fotografií zo svadby.

Ak pokračuje svadba tancom, prvý tanec patrí novomanželom. Potom tancujú s rodičmi partnera a svojimi rodičmi. Potom začína voľná zábava.

Hostia nikdy nesmú odísť bez rozlúčenia. Naopak novomanželia môžu odísť, alebo sa vypariť kedykoľvek. Potom sa už stará o všetko len manažér svadby.

1 thought on “Svadba 4 – Svadobná hostina”

Comments are closed.