Príhovory pri obchodných a pracovných príležitostiach*Príhovor spolupracovníka k šéfovej päťdesiatke

Vážený pán riaditeľ,

rozhodli sme sa usporiadať na počesť vašich päťdesiatych narodenín malú oslavu a moji kolegovia a kolegyne ma požiadali, aby som povedal niekoľko slov úvodom. Musím priznať, že sa toho ujímam rád. Asi som bol vybraný hlavne preto, že som  vekom práve medzi najstaršími a najmladšími pracovníkom nášho oddelenia

Najprv by som chcel povedať ako sme všetci radi, že svoje jubileum prežívate v plnom zdraví a sviežosti. Je skvelé, že vás do dnešného dňa netrápilo žiadne závažnejšie ochorenia. Asi je to
tým, že na rozdiel od mnohých z nás pre svoje zdravie niečo robíte. Myslím na to, koľko kilometrov ste asi každé ráno nabehal. Okrem toho – ako som sa dozvedel od vašej pani – ste často na spoločných prechádzkach „Tankovať“ trochu toho kyslíka.

Svoje večery a väčšinou aj víkendy však už mnoho rokov trávite v zamestnaní. Až veľmi často zostáva vaše okno ako jediné v celom podniku osvetlené. Nás všetky dnes nespája len úprimná radosť, že
môžeme váš slávny deň oslavovať s vami, ale aj vďačnosť za veľa podnetov a pomoc, ktorú ste každému z nás poskytovali pri koncepciách a riadení nášho pracoviska. Ak naozaj o niečo ide, nezáleží vám na nejakej tej hodine práce navyše, ktorú musíte stráviť za svojím písacím stolom, aby ste prišiel na jadro problému, ktorý nás práve trápi.

Samozrejme aj u nás platí príslovie, že „život je boj“. Bez občasnej kritickej výmeny názorov predsa nejde nič vpred. A tak sa stáva – Ako sám dobre viete, že niekto odchádza z vašej pracovne
pekne rozčúlený. Musím sa priznať, že ja sám som neraz od  vás vybehol dosť rozpálený, a len dobré vychovanie mi zabránilo dať hlasný priechod svojmu rozhorčenie. Ale bol tu vlastne ešte iný dôvod, ktorý ma vždy rýchlo priviedol k rozumu: išlo predsa o vec, na ktorej nám záležalo obom rovnako. Preto u nás vždy prevážila ochota k zmieru nad hnevom. Vy sám ste dokázal na takéto výmeny názorov rýchlo zabudnúť. Inak by sme asi tu neboli, aby sme vám, milý pane riaditeľovi, popriali do budúcna veľa úspechov a tvorivej sily.

Žiadne narodeniny sa nemôžu zaobísť bez darčekov, teda ani tie dnešné. A keď vám dnes za nás všetkých dávam tento darček, dovoľte mi, aby som aj v mene nás všetkých poďakoval vašej pani.
Bez jej láskavej pomoci by sa nám určite nepodarilo niečo takéto vybrať.

Uhádnete už, čo sa v tom dlhom balíčku skrýva? Áno, je to astronomický ďalekohľad, ktorým dohliadnete ďaleko do vesmíru. Poslúži rozhľadu, ktorým ste dobre známy a pre ktorý vám v našej firme stačí obyčajné oko. Pretože každý, kto mal s vami čo robiť, vie, že dokážete vidieť veci v širokých súvislostiach, prajeme vám, aby ste mali úprimné potešenie z toho, ak sa vám vo vesmíre otvoria nové dimenzie.

A keď sa večer budete tešiť z nových pohľadov na hviezdnu oblohu, spomeňte si aj na nás, malých pozemšťanov.

Veľa vecí je ešte vo hviezdach, preto vám do budúcnosti prajeme pevné zdravie a veľa síl na zvládnutie stále náročnejších úloh, ale aj dostatok času na prechádzky s vašou pani.

Dovoľte nám, aby sme sa teraz radovali s vami a ešte vám zo srdca popriali veľa šťastia a životnú pohodu.