Prejavy / preslovy / príhovory v rodinnom a priateľskom kruhu * Vnučka dedkovi k 75. narodeninám

Prejav / preslov / príhovor vnučky k 75. narodenín dedkovi – starému otcovi

Milý dedko, milá rodina a priatelia!

Ako dieťa našej výkonnej spoločnosti budem hovoriť o výkonoch. Že je to mimoriadna téma k 75-tinám? Ja myslím že nie.
A ty, dedko, nevykonávaš svoje povolanie už nejakú tú chvíľu?- Ako ťa môže táto téma vôbec zaujímať? Podľa môjho názoru sa nemôžeš zaobísť bez hodnotenia výkonnosti našej generácie, pretože patríš k tým, ktorých táto mladosťou posadnutá spoločnosť radí často do kategórie ľudí, ktorí už nič nevykonávajú a sú pre politikov menej zaujímaví ako mladí. Viem čo si o takýchto názoroch myslíš a radšej sa tu už nebudem opakovať.

Patríš ku generácii, ktorá vykonala neuveriteľne veľa bez toho aby sa tým chválila, ako je to obvyklé dnes. Myslím, že si vcelku rád, že už svoju výkonnosť nemusíš nikomu predvádzať. Už samotný výraz „výkon“ často zastiera obsah. Samoúčelný výkon? Pritom sa zabúda na človeka.

Ja viem akú cenu majú starší ľudia a nepotrebujem na to žiadny dôkaz. Ty si mi venoval časť svojich skúseností a dovolil si mi zúčastniť sa svojich spomienok. Veľa som sa od teba naučila. Ak chceme slovu „výkon“ dať obsah, potom to sem patrí skôr, ako napríklad výkon podnikateľa, ktorý úspešne zvýši zisk podniku na úkor počtu pracovných miest.

Milý dedko, od teba viem, že výkon má a udrží si svoj zmysel len vo vzťahu k človeku. Radosť zo života a z výkonnosti môže byť stála len vtedy, ak netrpí na to niekto iný. Dúfam, že na to nikdy nezabudnem. Ale ty mi to iste vždycky pripomenieš, pretože mi stále znie v ušiach tvoja sťažnosť na dvadsaťročných, ktorí už myslia na svoju penziu; strašná predstava.

Dúfam, že ste z mojej reči všetci jasne spoznali, ako zrelý výkon podal môj dedko na mne samotnej?

Ešte veľa radostných rokov, zdravie a šťastie s tými, ktorých máš rád, a ktorí milujú teba!

Myslím, že si to zaslúžiš.

ZDROJ: www.zbynekmlcoch.cz