Prejavy / preslovy / príhovory v rodinnom a priateľskom kruhu * Sestra na bratove 60. narodeniny

Príhovor / prejav sestry na bratove 60. narodeniny

Milý Josef, milí priatelia!

Už celých šesťdesiat rokov som tvojou sestrou, a ako to tak vidím, už sa na tom nič nezmení. Čím sme starší, tým má náš vekový rozdiel čoraz menší význam, ale dnes ešte raz vkĺznem do role tvoje staršie sestry.

Keď sme boli deťmi, musela som sa o tebe často starať, najmä keď sme stratili otca a mamička musela chodiť do práce. Tak som sa do určitej miery pre teba stávala matkou, čo nebolo pre nás oboch jednoduché. Keď sme vyrástli a ty si prestal byť objektom mojej starostlivosti, stali sme sa rovnocennými súrodencami. A som veľmi rada, že sme sa stali aj dobrými priateľmi.

Pred siedmimi rokmi sme oslávili moju šesťdesiatku, teraz si na rade ty. A ja môžem oprávnene povedať niečo na tému „život po odchode do dôchodku „, ktoré bolo pred niekoľkými rokmi aktuálne pre mňa a o ktorom sme spolu častejšie hovorili. Máš síce postavenie, kde ťa nikto nenúti odchádzať, ale to je vždy relatívna a teraz sa nad tým musíš zamyslieť. Z vlastnej skúsenosti viem, že premýšľať o tomto probléme „až potom“ je trochu neskoro.
Ja som po svojom odchode zo zamestnania padla do hlbokej jamy, z ktorej som sa vyhrabávali len s veľkou námahou. Tebe to  Josef, pôjde určite ľahšie, pretože si túto situáciu prežíval spolu so mnou a mohol si sa z nej poučiť. Vidíš, teraz hovorím naozaj ako staršia sestra! Ty si mi v mojom zúfalstve veľmi pomohol tým, že si mi ukázal, v čom presne bol môj problém. Ťažkosti, ktoré som vtedy mala, má určite mnoho ľudí, ktorí zo dňa na deň stratia hlavný zmysel života. A tu je ten pes zakopaný. Je zamestnania a práce vôbec hlavným zmyslom života? Myslím, že nie. Každý môže po odchode do dôchodku dať svojmu životu úplne nový zmysel.

Prečo je to pre niekoho tak ťažké? Ty si ma priviedol k poznaniu, že život sám je už obsahom. A život sa neskladá iba z práce, aj keď nám práca prináša potešenie a uspokojenie. Naplnený život obsahuje ešte mnohé iné. To najdôležitejšie je žiť v dobrých vzťahoch so svojou rodinou, s priateľmi a známymi. Tak sa môžeme ešte ďalej rozvíjať, pomáhať, vymieňať si názory, cítiť sa šťastní. Ty sám  Josef máš priateľov, s ktorými sa môžeš hádať a zase sa zmierovať, hnevať sa a zase s nimi byť rád. Takíto ľudia ťa v ťažkých situáciách podržia a pomôžu. Dôležité je, že existujú aktivity, ktoré nám nepomôžu len ubíjať čas, ale ktoré prinášajú uspokojenie a uznanie. Teraz máš pred sebou veľa možností: budeš môcť cestovať, spoznávať nové krajiny, máš možnosť začať znova maľovať – k tomu si sa v posledných rokoch vôbec nedostal, môžeš sa učiť niečomu novému, navštevovať univerzitu tretieho veku atď.

 Môžeš si tak vytvoriť predpoklady pre naplnený život v dôchodku. Máš svojich priateľov, svoje koníčky a svoje ciele. A čo sa mi zdá najdôležitejšie, že si ešte kladieme cieľ, že hľadíme do budúcnosti, nie do minulosti.
Teraz, keď som tak napínavo opísala a vymaľovala tvoju budúcnosť, si asi povieš: „Ja pôjdem do dôchodku najradšej hneď!“. Ale zatiaľ máš svoje zamestnanie a pravdepodobne ti ešte niekoľko rokov vydrží.
Takže zabudni na moje líčenie svetlej budúcnosti dôchodcu a užívaj si každého dňa, ktorý ti je darovaný, plánuj a teš sa na budúcnosť, ktorej súčasťou chceme všetci byť.

Všetko najlepšie k narodeninám, Josef!

ZDROJ: www.zbynekmlcoch.cz