Prejavy / preslovy / príhovory v rodinnom a priateľskom kruhu * Priateľove 60. narodeniny

Prejav / príhovor k 60. narodeninám priateľa

Milý Jozef!

Dnes oslavuješ svoje šesťdesiate narodeniny. Teším sa, že môžeme oslavovať s tebou a tvojou rodinou – ďakujeme ti za to.
Po tvojich posledných okrúhlych narodeninách, keď reč na tvoju počesť predniesol tvoj syn, pripadla táto úloha mne. Keď som si začal svoju reč pripravovať, položil som si
otázku, ktoré vlastnosti si tvoji priatelia najviac cenia.

Prvá, čo ma napadá, môžem opísať asi takto: ty dokážeš obdivuhodne tolerovať ľudí s úplne odlišnými názormi. Dokážeš sa ich aj zastávať – a to vie len málokto. Niekedy veríš ľuďom vo svojom okolie snáď až príliš, koľkým ľuďom si už uveril a koľkokrát si sa sklamal! Napriek tomu si nestratil vieru v ľudí.

Tvoja druhá vzácna vlastnosť a princíp je „neponechať nič náhode „. Nikdy sa neuspokojíš s povrchným vysvetlením, vždy chceš prísť veciam na kĺb. Chceš jednoducho poznať všetko
od A do Zet.

Asi najobdivuhodnejšou tvojou vlastnosťou je to, že sa dokážeš správať podľa známeho Kiplingova verše z básne „… keď“:  
„… Zas po prehre sa vracať k východisku a nezavzdychať nad morom svojich strát … „Ty si sa tiež nikdy nevzdal, vždy si dokázal začínať znova a znova. Vždy si sa pozeral len dopredu, nikdy nie vzad. Bolo to tak, keď si stratil rodičov a v mnohých ďalších prípadoch.

Ďalším rysom tvojho charakteru je brať každého takého, aký je. Nesnažíš sa nikoho „lámať“ a prerábať, mentorovať. A to je veľmi vzácna vlastnosť, tu má naozaj len málokto.

Keby som mal krátko vyjadriť všetky tvoje dobré vlastnosti, povedal by som, že si vzácny človek!

A tak nám dovoľ, aby sme pozdvihli poháre a pripili ti na zdravie a sebe na to, aby si bol ešte dlho medzi nami!

ZDROJ: www.zbynekmlcoch.cz

2 thoughts on “Prejavy / preslovy / príhovory v rodinnom a priateľskom kruhu * Priateľove 60. narodeniny”

  1. HROZNEEE !!!
    Takto to vyzera, ked pisu ludia bez literarneho talentu.
    Suche, neosobne, prazdne. A este aj nie velmi pekne formulovane.

  2. Roman, pre písanie príhovoru ľudia nemusia mať „literárny talent“ ako opisuješ. Príhovor má byť osobný a keď je venovaný nejakej osobe má byť charakteristický a výstižný pre danú osobu. Nemusia tam byť citáty, prirovnania, alebo básnicky štýl..To že si možno chcel skopírovať nejaký príhovor a snažíš sa nájsť niečo čo by si mal bez práce to mi príde suché, neosobné, prázdne. Pravdepodobne máš veľký „literárny talent“ ….

Comments are closed.