Prejavy / preslovy / príhovory v rodinnom a priateľskom kruhu * Reč kmotra pri krste

strong>Reč / príhovor kmotra pri krste

Milý Janko!

si na svete ešte len niekoľko týždňov, ale už druhýkrát vo svojom živote si hlavnou osobou medzi mnohými dospelými. Očakávali sme tvoje narodenie s napätím. 28. februára vo 12.15 sa to prihodilo: malý, trochu umrnčaný pozemšťan sa začal zoznamovať so svetom. To bol veľký zážitok, a ty si – medzi mamou a otcom — v tejto trojici udával tón.

Dnes pri svojom krste si zase stredobodom pozornosti a vďaka svojmu hlasu energickým obrancom svojich práv. Takýto tréning v presadzovaní a obhajovaní vlastných nárokov ide síce dospelým na nervy, ale pre teba je určite užitočný.

Pri tejto príležitosti ti chceme srdečne zablahoželať k tvojim znamenitým rodičom, s ktorými sa už dlho poznáme a máme sa radi.

Milý Janko, čoskoro sa aj z nás dvoch stanú dôverní priatelia. Spolu s tvojimi rodičmi budeme sledovať tvoj vývoj a rast, tešiť sa z každého tvojho pokroku a podľa svojich síl prispieť k tvojmu zdaru. Starostlivosť o teba je tiež jednou z povinností kmotrov, ktorými sme  sa dnes my – Jitka a ja – pre teba stali.

Najskôr sa budeš učiť spoznávať tváre okolo seba, po nejakej dobe na teba bude čakať veľký šíry svet. Staneš sa jeho súčasťou a budeš ho môcť aj spoluvytvárať – nástroj na to drieme v tebe. O budúcnosti vieme len jedno: že príde. Ale nevieme, čo nám prinesie. Táto neistota znamená veľkú šancu, pretože ty a celá tvoja generácia budete raz zodpovední za našu krajinu a za to, čo sa na nej bude diať. Rozhodne je veľa čo vylepšovať!

Ale zatiaľ buď veselé a šťastné dieťa, staň sa čiperným malým chlapcom v čo možno najpokojnejšom svete. Pri budúcich významných zastávkach v tvojom ďalšom živote nás určite včas napadnú ďalšie slová.

Teraz pripime na tvoje zdravie aj na zdravie tvojich rodičov.

ZDROJ: www.zbynekmlcoch.cz