Prejavy / preslovy / príhovory v rodinnom a priateľskom kruhu * Reč kmotra pri krste prvorodeného dieťaťa

Prejav / reč / príhovor kmotra pri krste prvorodeného dieťaťa

Milá Jana a milý Rastislav!

Všetci vieme, ako veľmi ste si vášho Richarda priali. Teraz je tu a my s vami chceme osláviť jeho príchod. Srdečne za to ďakujeme!

Pozvali ste Angeliku a mňa za krstných rodičov, a obaja sme svoje spolu kmotrovstvo radi prijali. Je to pre nás česť a vieme oceniť vašu dôveru v nás. Dávate nám možnosť sprevádzať vášho syna až k jeho plnoletosti – vlastne nás tým priamo poverujete.
Budeme sa môcť podieľať na jeho šťastí aj na jeho starostiach. Pri všetkých životných problémoch sa naše krstňa na nás môže kedykoľvek obrátiť a spoľahnúť sa na nás.

Toľko k našim povinnostiam, ale neverím, že ich bude veľa, alebo že budú nejako veľké. V kruhu oslavujúcich vidím hneď štyroch prarodičov; na nás tak asi veľa práce nezostane.
K stráženie alebo k dohľadu nad školskými úlohami budú chcieť určite ako prvý zaskočiť babičky a dedkovia.

Jedna funkcia však nám v každom prípade zostáva: máme k vášmu synovi jeden morálny záväzok – starať o jeho kresťanskú výchovu. Sme poverení dohliadnuť na to, aby vyrastal vo viere svojich predkov.

Každý zo svojho vlastného detstva vie, že darčeky sú vždy vítané. Štedrý strýko a veľkorysá teta sú vždy „dobrý „.  My sa však v budúcnosti nechceme tu a tam objavovať s nejakým darčekom a tak získavať priazeň malého Richarda tak materiálnym spôsobom. Chceli by sme dať našej úlohe trochu širší obsah.

Chceli by sme sa spoločne s vami o chlapčeka starať a dohliadať na jeho duchovný vývoj. To samozrejme neplatí len pre nejaké stavy núdze, to tým teraz vôbec nemyslím. Platí to pre obyčajné, všedné dni.

Dnes sme s tým začali pri krste v kostole a chceme tak pokračovať aj v budúcnosti. Tešíme sa s vami z tohto pekného zážitku. Krst požičiava nádej a dáva životu perspektívu.

Nech vám Richard rastie a prospieva!

ZDROJ: www.zbynekmlcoch.cz