Prejavy / preslovy / príhovory v rodinnom a priateľskom kruhu * Reč otca k zásnubám dcéry

Reč / príhovor / prejav otca k zásnubám dcéry

Milá Zuzka, milý Michal!

Zasnúbenie, ktoré tu teraz slávime s vami a vašimi priateľmi a príbuznými, je dnes skôr určitou slávnosťou. Ako sa zdá, zásnuby už nezodpovedajú duchu času. Väčšina párov o nich ani nepremýšľa. Berú oslavu zásnub ako staromódny rituál, ktorý je dobrý tak len na prijímanie nejakých darčekov a príležitosťou na dobré  jedlo a pitie.

Ako je to vo vašom prípade? Prečo sa zasnubujete úplne oficiálne, hoci ste obaja  moderní mladí ľudia, ktorí sa kriticky pozerajú na všetko, čo len vzdialene pripomína staré tradície?

Skôr ako odpoviem na túto otázku, musím predniesť niekoľko slov na úlohu rodičov: pre tvoju matku, milá Zuzka a aj pre mňa znamená dnešný deň dosť hlboký zásah do života. Som totiž presvedčený, že nevestin otec v porovnaní s rodičmi ženícha sú postihnutí viac, pretože „krehká dievčina“ potrebuje skôr ochranu ako silný mladý muž. Len máloktorý otec vidí rád, že do života jeho dcéry vstupuje iný muž, pretože tým vzbudzuje jeho ochrancovský inštinkt  a priznajme si, že aj trochu  žiarlivosť. Prvá reakcia „zlého otca“ voči votrelcovi, ktorý narúša domáce idylu, je už od praveku „vycerenie zubov“. Ak je táto výstraha drzým
votrelcom – a často aj dcérou – ignoruje, je to pre bojovného otca studená sprcha.

Múdry otec, ktorý chce pre svoju dcéru len to najlepšie, hodí všetky svoje výchovné snahy cez palubu a zakáže dcére sa s votrelcom stýkať. Dcéru tým tak prekvapí, že dokonca poslúchne. Alebo nie? Skôr „alebo nie“! Všetko moje snaženie bolo márne.

Veľká láska medzi Zuzankou a Michalom zvíťazila a ja som musel ustúpiť. Toto špecificky otcovské a nelogické správanie, ktoré som práve uviedol, nemá nič spoločné so Zuzkiným vyvoleným – A to zdôrazňujem -, ktorého si, ako všetci viete, veľmi cením.

Proste len chcem povedať, že Zuzanka má vo mne človeka, ktorý jej ponúka lásku a bezpečie, keby sa inak nechcela viazať. Poznáte ma všetci natoľko dobre, aby ste z tohto želania vycítili sebairóniu. Mne je samozrejme jasné, že čas nemôžem zadržať, že z môjho dieťaťa sa stala žena, ktorá má právo na vlastný život. Ale vedieť a prijať, to sú dva veľmi vzdialené pojmy.

Keď vy dvaja ste za mnou prišli s oznámením, že sa chcete vziať, myslel som najprv, že ma raní mŕtvica, ale potom som sa rýchlo upokojil, najmä keď sme sa zhodli, že ešte sa sobášom chvíľu počkáte, pretože ste naozaj veľmi mladí.

Moja snaha o odloženie sobáša bola pochopiteľná; veľa manželstiev stroskotáva a čím sú dvaja mladí ľudia neskúsenejší, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa ich cesty časom rozdelia.

Vo vašom prípade som však už získal dôveru, pretože ste obaja starší, ako väčšina vašich
rovesníkov, a obaja viete, čo presne chcete. Vaša zasnúbenie, dnes už málo obvyklé, bol váš vlastný nápad a nie je to žiadny rituál. Chcete dokázať, že sa k sebe hodíte.

Navyše zasnúbenie je spojené s určitou vzájomnou zodpovednosťou a povinnosťou svoje sľuby splniť. Želám vám všetko dobré, veľa úspechov vo vašej skúšobnej dobe a sebe želám, aby ste boli spolu šťastní a odpustili mi moju žiarlivosť.

Všetko najlepšie!

ZDROJ: www.zbynekmlcoch.cz

2 thoughts on “Prejavy / preslovy / príhovory v rodinnom a priateľskom kruhu * Reč otca k zásnubám dcéry”

 1. S ľútosťou vám musím oznámiť, že druhý odstavec sa vôbec nehodí na konkrétnu udalosť…
  Nemyslím, že hostia prišli, aby si vypočuli nudnú kritiku na dnešnú dobu 🙂
  Ostatné je písané na môj vkus viac neoficiálnym štýlom ako by malo na svatbe byť, ale kompozícia s originalitou zachránili konečný dojem.
  Ak by som to mal hodnotiť známkou, tak 2-

 2. doplnok 😀
  1.Tú kritiku by mohli oceniť niektorí, pokiaľ ich vek presahuje minimálne 60 rokov,
  2.Príhovor konči veľmi neočakávane, nemal by otec vyzvať hostí k prípitku?
  To by malo byť všetko, a mením svoje hodnotenie na peknú 3 😉

Comments are closed.