Pozor na reč tela dámy. Automatické gestá, postoj a mimika vás môžu poškodiť!

Reč tela ženaRečou tela hovoríme najčastejšie a napriek tomu jej najmenej rozumieme. Zvyčajne totiž prebieha úplne nevedome. Napríklad kde máte v tejto chvíli ruky? Že ste si to až do teraz nevšimli? Smolu máte dámy v tom, že vaša nevedomá reč tela má skôr negatívny vplyv, zatiaľ čo u mužov pôsobí pozitívne.

Znamená to teda, že ak ide o muža a ich profesiu, môžu si dovoliť svoje pohyby a gestá neuvedomovať a nepracovať s nimi. Ženy nie.

Muž sa vďaka svojim neverbálnym prejavom stáva automaticky frajerom a má z toho úžitok, ale žena sa zvyčajne podvedome chová a tvári ako slušná dcérenka a škodí sama sebe.

Ak si žena svoju neúmyselnú reč tela neuvedomí, pôsobí na ostatných neisto a zraniteľne. Ako tá, čo túži po harmónii, ako žena slabá v konfliktných situáciách, neschopná sa presadiť, málo drsná aj málo odolná voči záťaži.

OČNÝ KONTAKT
Často sa nevedomky tohto nástroja zriekate. Uhnete pohľadom častejšie ako muži, častejšie sklopíte pri rozhovore oči k zemi. Prečo? Pretože nechcete na ostatných zízať. Dobrý úmysel, ale k ničomu. Ak sklopíte oči k zemi, chcete vyzerať zdvorilo. Pôsobí to však zahanbene, neisto, falošne … Muži si pohľadom, poskytujú rešpekt, ženy sa pohľadom podriaďujú.

Ako byť úspešnou ženou
Úspešné ženy pohľadom ostatných odolávajú. Očami neuhýbajú, ba dokonca očný kontakt aktívne vyhľadávajú. Na partnera sa pri rozhovore pozerajú, vyhrávajú očné súboje, vysielajú varovné pohľady, niekedy sa môžu pozerať aj drsne. Ak vyšlete sebavedomý signál, budete sa sebavedome aj cítiť. Okrem toho je dobré si svoj úsmev uvedomovať a primerane dávkovať.

DRŽANIE TELA
Zvyčajne stojíte v uvoľnenej pozícii: váhu prenesenú na jednu nohu, druhú predsunutú dopredu, lakte tesne pri tele, čo pôsobí tak skromne a krehko. Chodíte malými krôčikmi, ramenami tesne pri tele. Je na váš pritom pekný pohľad, ale krása vám nepomáha sa presadiť, skôr naopak. Často sedíte s prekríženými nohami alebo nohami zaklesnutými okolo nôh stoličky, čím pôsobíte rozpačito, neisto a kŕčovito. Ak pohupujete rukami, zdôrazňuje tým svoju atraktívnosť, nie význam.

Ako byť úspešnou ženou
Úspešné ženy stoja oboma nohami na zemi, umelo sa neuťahujú, lakťom dajú primeraný priestor. Ich nohy sú jednoducho prekrížené, a ak nemajú práve na sebe sukňu, môžu nohy tiež niekedy nechať len vedľa seba. Chodí vzpriamene, bez ohľadu na výšku podpätkov. Nepohupujú nohami ani rukami. Gestá používajú vedome, inak nechávajú ruky v pokoji.

MIMIKA
Smejete sa oveľa častejšie ako muži a v súkromí to má jasné výhody. V profesionálnom živote sa ale niekedy úsmev rovná samovražde. Napríklad keď kolega rozpráva trápny vtip, alebo pri kázni šéfa. Alebo ak urobí kolega chybu. Platí, že kde nie je nič k smiechu, nie je ani nič k usmievaniu. Ak sa budete usmievať, potom vedome v situácii, keď chcete pôsobiť milo a priateľsky. Nie tam, kde ide hlavne o vašu kompetenciu. Ak budete s úsmevom oznamovať niečo vážne, seriózne až nepríjemné, poslucháči viac uveria vášmu úsmevu ako slovám. Reč tela zvíťazí. Preto by slová a gestá mali byť v súlade. Ak prichádzate so zlou správou a chcete ju podať prívetivo, tvárte sa milo buď predtým, alebo potom. Nikdy nie vo chvíli, keď takúto správu tlmočíte.

HLAS
Asi 38 percent vášho pôsobenia tvorí vaša práca s hlasom. Zvyčajne hovoríte vyšším hlasom a rýchlejšie ako muži, čo je vaša prirodzená nevýhoda. Aby vás ostatní brali vážne, nemal by váš hlas znieť naivne ako hlas malého dievčatka, príliš vysoko, ani rýchlo, plačlivo ani vyčítavo. Nahrajte si sama seba. Mali by ste znieť umiernene, seriózne, rozvážne, sebaisto, pokojne, ale energicky.

Šaty robia človeka
Nesmiete pôsobiť lacno, nedbalo, neporiadne. Keď je niekto nedbalo oblečený, budú ho za nedbalého považovať. Nepúšťajte sa do prehnaných výstrelkov. Pokojne sa obliekajte atraktívne, ale nikdy nie až moc. Nechcete predsa pôsobiť iba atraktívne, ale chcete, aby vás brali vážne. A to budú, len keď budete pôsobiť kompetentne. Škodí aj druhý extrém: sivá myška. Koho si ani nevšimnú, toho ani nebudú brať vážne. Nezabudnite zladiť svoje vône, sprchovací gél cez šampón, deodorant až po parfum.