Zvyky a spoločenská etiketa na Novom Zélande

Vlajka Nový ZélandNový Zéland je liberálna a progresívna krajina. Ženy Nového Zélandu dostali volebné právo o takmer tridsať rokov skôr, než ich náprotivky v Británii.

Novozélanďania nemajú radi ak si ich mýlia a porovnávajú s Austrálčanmi, pretože majú svoje vlastné a odlišné zvyky aj kultúru.

Táto krajina sa môže oprávnene pýšiť dokonalou čistotou ako máloktorá iná krajina. Dbajte preto kam dávate odpadky.

Novozélanďania sú hrdí na svoje priateľské služby zákazníkom v obchodoch a reštauráciách. Pri pokladni vás pozdravia, úsmev sprevádza úprimný očný kontakt a samozrejme vám ponúknu tašku a zbalia vám nákup.

Ak ste pozvaní na jedlo k niekomu domov, nie je zdvorilé pokrmy odmietať. Domáci sa potešia ak ochutnáte z každej misky naaranžovaného stolu.

Nový ZélandRodinný život je veľmi dôležitý na Novom Zélande. Kultúra pitie je zvyčajne obozretná a po jednom alebo dvoch drinkoch po práci sa ide domov.

Ak sa potrebujete ospravedlniť, nestačí povedať len prepáčte. Počkajte až vaše ospravedlnenie dotyčný príjme.

Ak odhodíte žuvačku na zem, pokuta vás pravdepodobne neminie.

Pri podávaní ruky je dôležitý očný kontakt. Je však potrebné poznamenať, že v polynézskej kultúry Maurov, môže byť dlhší očný kontakt považovaný za príliš osobný.

Maurovia tvoria asi desať percent populácie Nového Zélandu. Maurovia sa zdravia okrem iného aj trením nosov. Je to znak náklonnosti.

V spoločnosti sa vyhýbajte politickým témam a názorom.