Lyžovanie a etiketa na svahu

relax na snehuNa vleku sa nepredbiehame a netlačíme zo strany. Staviame sa do rady na konci kolóny.

Pri čakaní sme obozretní a dávame pozor, aby sme minimálne obmedzovali a ohrozovali ostatných palicami a lyžami. Nefajčíme!

Na vleku alebo lanovke sedíme pokojne a dodržujeme prevádzkový poriadok lyžiarskeho strediska.

Na konci lanovky vystúpime a urýchlene opustíme priestor pri lanovke. Nie je nič arogantnejšie ako keď si niekto začne v priestore určeného pre vystupovanie upravovať lyžiarsky výstroj.

Na svahu sa určite všetci radi zastavíme a pokocháme prírodou okolo nás. Aby sme pri tom neohrozovali ostatných, odpočívame a kocháme sa na okraji zjazdovky. Nestaviame sa ostatným do dráhy jazdy.

Na konci zjazdovky nebrzdíme prudko do stojacieho davu. Bol by to ďalší spôsob arogantného správania sa na zjazdovke.

Slabší lyžiari by sa mali vyhýbať náročným zjazdovkám, aby skúseným lyžiarom neznepríjemňovali život na svahu a nezaneprázdňovali horskú službu.

Návšteva reštaurácií má taktiež svoje pravidlá. Niektoré reštaurácie a hotely zakazujú vstup v lyžiarkach a s lyžiarskym výstrojom. Tu neplatia žiadne výnimky. Horské hotely majú na lyžiarsky výstroj určené priestory tzv. lyžiarne.

Iné je to v pohostinstvách priamo na svahu. Na terasách je to povolené a vstup v lyžiarkach sa povoľuje individuálne.

Ak cestujeme na lyžovačku autobusom, na zastávke a v autobuse sme ohľaduplní voči ostatným a riadime sa pokynmi šoféra autobusu.

Akceptujme príkazy a zákazy na svahu. Nebuďme ľahostajní a nevstupujme do zakázaných lokalít (lavíny, skaly a pod.)