Niečo o syroch pre milovníkov syra

syryUsporiadajte párty pre milovníkov syrov. Myslite však na to, že rôzne druhy syrov si vyžadujú rôzne zaobchádzanie.

Hlavným zdrojom na výrobu syrov je kravské mlieko, ale vyrábajú sa aj z kozieho alebo ovčieho mlieka. Syry sa v kuchyni používajú na dochutenie polievok, nákypov, pečiva, sendvičov, šalátov, hrianok, na pizzu, sú súčasťou obložených mís, ale často tvoria aj hlavný pokrm. Ich výber súvisí s pôvodom pokrmu alebo tiež s vlastnosťami syrov pri tepelnom spracovaní.

Čerstvé a mäkké syry sa vyrábajú z plnotučného kravského mlieka podobným postupom ako domáci syr. Môžu obsahovať rôzne percento tuku, niekedy sa vyrábajú aj zo zmesi smotany a mlieka. Špeciálnym druhom syra je tvaroh, čo je vlastne nezrelý syr pripravený z odstredeného zrazeného kravského alebo ovčieho mlieka. Najobľúbenejšie a najchutnejšie sú polotvrdé syry – ementál, eidam alebo čedar, medzi tvrdé syry patrí parmezán, odporúčame aj plesňové syry, už menej údené.

Široké využitie

 Niektoré syry ako ementál sa roztekajú, čo je vhodné napríklad na prípravu švajčiarskeho fondue, u niektorých oceňujeme, že sa dobre rozotierajú a ľahko mäknú. Tvrdé a drobivé syry, ako napríklad roquefortský syr, sa uplatnia v šalátoch alebo dresingoch.

Plesnivé syry

Plesnivé syry sú veľmi obľúbené vďaka svojej typickej výraznej chuti a aróme. Niektoré syry sa nechávajú porásť plesňou iba na povrchu, sú balené vo fólii a uložené v drevenej škatuľke. Patrí sem hermelín, camembert a brie. Syry s plesňou vnútri musia zrieť v špeciálnom vlhkom prostredí niekoľko mesiacov, aby sa pleseň správne vyvinula. Medzi najznámejšie plesnivé syry patria gorgonzola, roquefort, Niva.

Zo salaša

Ovčie mlieko sa spracováva hneď po nadojení v pôvodnom stave. Najskôr sa z neho vyrába hrudkový syr, po dozretí bryndza. Ďalšími známymi produktmi z ovčieho mlieka sú oštiepok, parenica a korbáčiky.

Ako skladovať syry

 Aby ste sa vyhli nepríjemnému zápachu z chladničky či pokazenej chuti tejto aromatickej potraviny, treba myslieť na správne skladovanie. Syr je veľmi citlivá potravina a uskladniť ho nie je vôbec jednoduché. Ideálna je chladná miestnosť alebo pivnica, kam sa syr uloží zabalený do alobalu alebo voskového papiera, aby nevyschol. Aspoň hodinu pred podávaním prenesieme syr do prostredia s izbovou teplotou.

Nože na dokonalé tvary

 Aby sa vám syry nelepili na nôž a dosiahli ste dobrý výsledok v podobe gustióznych plátkov či kociek, vyskúšajte špeciálne nože na syry. Investícia do týchto nožov sa vám oplatí – výsledkom sú pekné plátky či kocky a s takouto výbavou iste ohúrite hostí pri stole. Nôž na tvrdý syr ľahko spoznáte vďaka dvom hrotom na konci. Efektné sú aj rôzne súpravy spolu s doskou na krájanie.

Tip pre hostiteľov

Syry môžete zapekať, pripraviť si fondue, ale aj grilovať – napríklad biely slaný balkánsky syr je úplnou lahôdkou. Akúkoľvek párty oživíme, a to vizuálne i chuťovo, keď kúpime rôzne syry a vytvoríme studený syrový bufet. Skombinujte syry tvrdé, polotvrdé, veľmi tvrdé, plesňové a polomäkké. Bude sa k nim hodiť dobré víno, ktoré ich chuť najlepšie doplní.

Ako krájať syry

Základné pravidlo znie: Každá porcia syra by mala mať rovnaký podiel kôrky, pretože chuť nie je vo všetkých častiach syra rovnaká. Pri okraji býva chuť o niečo ostrejšia ako vnútri. Odhaľovanie týchto jemných rozdielov je tým pravým potešením pri ochutnávaní.

Hlavné zásady

  • Syrom nevyhovuje prílišný chlad, pretože ich vysušuje, ani teplo, ktoré ich rýchlo pokazí.
  • Tvrdý syr nebaľte do potravinovej fólie, ale použite klasický desiatový papier alebo papier na pečenie. Syr musí „dýchať“.
  • Čerstvé mäkké syry skladujte v najchladnejšej časti chladničky, tie tvrdšie vydržia aj vyššiu teplotu.
  • Syry nikdy nezmrazujte, pretože zmrazením menia svoju chuť aj štruktúru.
  • Veľmi aromatické syry skladujte zvlášť, napríklad v plastových boxoch s regulovaným prívodom vzduchu.
  • Mozzarellu a fetu skladujte v pôvodných nálevoch alebo v nádobách s trochou slanej vody.

ZDROJ:  www.sarm.pluska.sk