Starostlivosť o obuv – neoddeliteľná súčasť kvalitných topánok

topánkyMôj priateľ z Nemecka sa mi zdôveril, že sa riadi touto myšlienkou: „Nikdy nešetri na pneumatikách, matraci a topánkach. Prvotriedne pneumatiky ti dávajú bezpečnosť na ceste, kvalitný matrac je potrebný pre kvalitný spánok a keďže topánky by mali uľahčiť život naším nohám, kupuj si špičkovú a pohodlnú obuv“.

Aj tie najkvalitnejšie, najdrahšie, najpohodlnejšie a najmodernejšie topánky však stratia na atraktivite a narušia harmóniu so spoločenskou etiketou, ak sa zanedbáva ich údržba, ochrana a čistota.

Niektorí ľudia pri stretnutí ako prvé pozerajú na vašu obuv, takže  hneď špičkový oblek a topánky  nie sú  zárukou uznania. Vkus a kvalitu musíte jednoznačne prezentovať a potvrdiť aj ich čistotou a vzhľadom. Ak nemáte na špičkové topánky, mali by byť aspoň vzorovo čisté a upravené.

Topánky by sa mali pravidelne striedať. Aspoň každé dva dni. Odpočinie si noha a topánka v podstate tiež. Aj keď sa to v dnešnej dobe vída len zriedkavo, obuvníci odporúčajú na noc topánky napínať špeciálnymi rozpínakmi, ako to robili naši starí rodičia.

Do dažďa jedine impregnovanú obuv. Ak sa ale stane, že vás zastihne dážď, potom čím skôr zasuňte do topánky papier, ktorý z topánok vytiahne vlhkosť a pomôže aby sa topánka nezdeformovala.

Ako sa teda starať o obuv?

Kožená obuv

Ak sa o kožu nestaráte, koža časom začne vysúšať a praskať. Koženú obuv je preto vhodné pravidelne krémovať a voskovať. Po vyčistení obuvi nanesieme krém. Väčšina krémov už dnes obsahuje aj vosk, preto po nanesení krému vo farbe topánok a krátkom odstátí sa môžu následne už len vyleštiť bez nanášania vosku.

Leštíme ich jemnou kefkou alebo jemnou handrou.

Lakovaná obuv

Lakovanú obuv by ste nikdy nemali čistiť kefkou, aby ste ju nepoškriabali. Takúto obuv čistite a utierajte jedine jemnou handrou. Lakovky sa môžu ošetrovať špeciálnym čistiacim mliekom.

cistenie topánok na uliciTopánky s koženou podrážkou

Nosiť takéto topánky do vlhkého počasie je maximálne nevhodné. Jediná pomoc je u obuvníka, ktorý vám podražku podlepí vhodnou dodatočnou gumenou podrážkou.

Obuv zo semišu a brúsenej kože

Udržať semišové topánky aby vyzerali skvelo je veľmi náročné. Topánky dôkladne očistite špeciálnou gumovou alebo krepovou kefkou na semiš. Potom použite špeciálny sprej na semiš, ktorý chráni farbu pred predčasným vyblednutím a zároveň vyživí aj samotný semiš. Semišovú obuv je vhodné aj naimpregnovať.

Starostlivosť o športovú obuv

Športovú obuv je najvhodnejšie čistiť ručným praním, ale veľa ľudí je pohodlná a tenisky perie v práčke. Tak ako aj ja.

Na športovú obuv sa zvykne používať aj deodorant. Všetci hádam viete prečo! 

Nezabudnite, že aj čistá a dobre vyzerajúca športová obuv o vás veľa prezradí. 

Impregnácia

V predajniach s obuvou a v drogériách môžete kúpiť impregnačné prípravy na rôzne materiály. Najlepšie sú tie v spreji.

Suchú obuv naimpregnujte asi troma vrstvami a to tak, že každú vrstvu nechajte samostatne vsiaknuť. Skončite keď prípravok sa už do topánok nevsakuje ale steká. Prebytočný nános potom zotrite handričkou. Takto naimpregnovaná obuv je chránená proti vode a je odolná aj voči špine.

Pokiaľ máte šnurovacie topánky, nezabudnite ich pred impregnáciou vybrať.

Nikdy nenanášajte prípravky na špinavé topánky.

Šnúrky

Šnúrky je tiež dôležité pravidelne kontrolovať a čistiť. Ak nespĺňajú kritéria spoločenskej etikety, tak ich buď operte alebo ešte lepšie vymeňte. Zodraté, špinavé a na koncoch vystrapkané šnúrky nie sú optimálnou vizitkou. Keď si budete kupovať nové šnúrky, porovnajte si ich dĺžku, aby vám potom náhodou neviseli až po zem.

7 thoughts on “Starostlivosť o obuv – neoddeliteľná súčasť kvalitných topánok”

 1. Dobrý den,
  Aku obuv mi odporučate ked jazdím na mopede ked je mokro?
  dakujem

  1. Teraz skutočne neviem čo Vám odpovedať. Zvláštna otázka. Obujte si to čo vám vyhovuje. Ak idete na pohovor alebo do spoločnosti, pribaľte si primeranú obuv a keď dorazíte na miesto sa prezujte :o)

 2. Dobry den
  Mam taky problem ze na topánkach z bledo hnedej brusenej koze sa mi robia flaky po vode a necistotach ako tomu predísť?pripadne s čim ich naimpregnovat?
  Ďakujem

 3. Na svetlo béžových prechodných čižmách z koženky sa mi zrejme od kovových častí, ktoré sú však čisté, urobili hrdzavé škvrny.Čím ich vyčistiť?
  Vďaka za pomoc a odpoveď.

 4. Dobry den, chcela by som sa opytat na cistenie lakovanych topanok, su slonovinovej farby a spravili sa mi na nich flaky, ktore nejdu nicim dole, ani cifom. Pomohol by nejaky prostriedok, resp. Existuje na to nejaky prostriedok na cistenie ?

 5. Dobrý deň,
  kúpila som si nové kožené topánky a k nim krém na výživu kože a impregnačný sprej.
  V akom poradí a ako často ich mám používať? Môžem tieto dva prostriedky kombinovať?
  Ďakujem za skorú odpoveď, s pozdravom Majka

 6. Mam topánky kombinácia koza a brusena koza. Co čert nechcel oblial som ich naftou da sa vôbec zbaviť tej mastnoty z brusenej koze ? Ďakujem

Comments are closed.