Najväčšie prehrešky proti hygiene: kabelka na stole aj sušič rúk

Hubky v kuchyni. Kabelka na stole. Sušiče rúk na verejných záchodoch. Napadlo by vás, že ohrozujú vaše zdravie? Prinášame desať najčastejších prípadov, pri ktorých väčšina z nás zásadným spôsobom porušuje zásady osobnej hygieny.
  
Najskôr vás nikdy nenapadlo, že by ste mohli nejako hrešiť proti hygienickým pravidlám. Sprchujete sa každý deň, dvakrát denne si čistíte zuby a nezabúdate si umyť ruky po použití toalety. Existujú však pasce, o ktorých by vás nikdy ani nenapadlo premýšľať, napriek tomu môžu ohroziť vaše zdravie.

Tu je desať najčastejších prípadov.

1. Teplovzdušné sušiče rúk
Výskum vykonávaný londýnskou University of Westminster preukázal, že používanie elektrických sušičov výrazne zvyšuje množstvo baktérií na rukách užívateľa, v prípade sušičov rúk na báze teplého vzduchu je to v priemere o 254 percent baktérií viac. Naopak použitím papierových uterákov sa znížil celkový počet baktérií na rukách v priemere o 77 percent.

„Výskumníci tiež zistili, že používaním elektrických sušičov rúk sa môžu baktérie šíriť až do dvoch metrov. V prípade použitia papierových uterákov nebolo zaznamenané žiadne výrazné šíreniu baktérií,“ dodáva Jiří Tuháček zo spoločnosti Kimberly-Clark Professional, ktorá vyrába hygienické pomôcky.

Ak môžete, dajte preto pred elektrickým sušičom rúk prednosť jednorazovým uterákom, alebo vlastnej papierovej vreckovke.

2. Tuhé mydlo
Používanie mydla pri umývaní rúk je nevyhnutné, pretože obsahuje látky, ktoré zmäkčujú vodu a pomáhajú ruky dôkladne zbaviť špiny. Navyše obyčajné oplachovanie rúk pod vodou nestačí na likvidáciu baktérií. Pozor však na tuhé mydlá, najmä v prípade ich používania na verejných toaletách a umyvárňach. V ich póroch a v kalužiach vody, v ktorých mydlá často plávajú, vzniká životodarná lagúna pre baktérie.

Lepšie a hygienickejšie voľbou sú mydlá v dávkovači, preto by ste im mali dať vždy prednosť. Ak nemáte niekde možnosť použiť iné ako tuhé mydlo, pomôžte si dávkou dezinfekcie, alebo dezinfekčných vreckoviek, ktoré môžete mať v malom balení z lekárne stále pri sebe.

3. Kľučka dverí
Ste v divadle, kine alebo v reštaurácii a potrebujete si odskočiť. Poriadne si umyjete ruky, použijete tekuté mydlo a jednorazový uterák a siahnete umytou rukou na kľučku od toalety. Viete, že na kľučkách a na vodovodných pákach sa nachádza viac baktérií ako na toaletnej doske?

„Sociologické prieskumy navyše preukázali, že väčšina ľudí síce tvrdí, že si po použití toalety vždy umyje ruky, ale len necelých 70 percent populácie tak aj skutočne robí,“ varuje Jiří Tuháček. Dvere preto vždy otvárajte len lakťom, alebo použite jednorazový papierový uterák.

Nezabúdajte ani na kľučky u vás doma a pri pravidelnom upratovaní ich očistite vodou a mydlom. Stačí, aby vás navštívil prechladnutý známy, dotkol sa kľučky a baktérie sa môžu začať rozmnožovať a šíriť.

4. Kabelka na stole
Premýšľali ste niekedy o tom, kde všade si odkladáte kabelku alebo tašku s notebookom? Na sedadlo v MHD, na umývadlo v reštaurácii a niekedy dokonca aj na zem, keď nemôžete na jej dne nájsť kľúče alebo mobil. A potom prídete domov a tašku pohodíte na posteľ alebo dokonca na jedálenský stôl či kuchynskú linku a s ňou aj všetky nečistoty a baktérie.

Kúpte si elegantný háčik na kabelku, ktorý ju podrží v prípade, že nenájdete vhodný háčik na zavesenie a pravidelne ju podrobte očiste. Stačí ju utrieť teplou mydlovou vodou alebo tampónom s dezinfekciou. Rovnaké pravidlo platí aj pre detské školské aktovky.

5. Kýchanie do dlane
Keď na vás príde kýchnutie, automaticky si dáte ruku pred pusu a kýchnete do dlane. Je to od vás ohľaduplné, pretože kýchnutím sa baktérie môžu rozšíriť až do vzdialenosti niekoľkých metrov. Lenže ak si ihneď potom podáte ruku trebárs s novým kolegom, ohrozujete ho baktériami práve tak, ako by ste kýchali do voľného priestoru.

Kýchajte preto radšej do rukáva v ohybe lakťa. Chvíľku na to možno budete musieť myslieť, ale čoskoro si vytvoríte nový automatický návyk.

6. Kozmetické pomôcky
Vaše štetce na viečka, hubky na make-up aj labutienky na púder potrebujú pravidelné čistenie, inak je ohrozujú baktérie, ktoré môžu na vašej pleti napáchať poriadnu neplechu.

Preto je potrebné ich pravidelne vymieňať a aspoň raz týždenne ich vyprať v teplej vode s antibakteriálnym mydlom. Zohnať môžete tiež špeciálny roztok na čistenie vašich kozmetických pomocníkov.

7. Kuchynská hubka
Predstavte si pohodlné ležadlo rozložené na pláži pri mori niekde v Karibiku, teplo, hukot vĺn a seba s kokteilom v ruke. Hovoríte si, že by to bola pohoda? Podobne sa asi cíti baktérie, keď sa ocitnú vo vašej kuchynskej hubke na umývanie riadu. Teplo a vlhko sú pre ne priamo rajom na zemi.

Pravidelne preto všetok kuchynský textil perte. Platí to aj pre obrusy, látkové utierky a chňapky. Hubky a handričky často vymieňajte a aktuálne špongiu na riad každý deň na minútu prehrejte v mikrovlnnej rúre. Vysoká teplota ľahko zahubí všetkých jej nežiaducich mikroobyvateľov.

8. Zlé umývanie rúk
Ruky strčte pod kohútik s teplou vodou niekoľkokrát denne, vždy pred jedlom, po návrate z toalety, po manipulácii s peniazmi, ceste mestskou hromadnou dopravou alebo po kontakte s domácimi zvieratami.

Samotná voda však k likvidácii baktérií a vírusov nestačí, nezabudnite preto na mydlo a ruky umývajte teplou vodou až po zápästie po dobu aspoň 20 sekúnd. Nezabudnite si pred umývaním zložiť prstienky a hodinky, ktoré pre baktérie predstavujú skvelý úkryt a dôkladne vydrhnite aj priestory medzi prstami. Doma majte pripravenú malú kefku a večer si dôkladne vyčistite aj priestor za nechtami.

9. Neumývané ovocie
Ovocie obsahuje veľa vitamínov. Jablká, hrušky a ďalšie ovocie, ktoré sa jedia so šupkou, samozrejme vždy pred konzumáciou poriadne umyte pod tečúcou vodou. Pozor, starostlivo vydrhnúť by ste však mali aj šupku pomarančov, kiwi alebo banánov.

Predstavte si, že si rukou očistíte mandarínku a potom si rovnakou rukou vkladáte do úst jej dieliky. Všetky nečistoty, chemikálie a baktérie zo šupky potom putujú priamo do vašich úst. Myslite na to, až sa nabudúce vrátite z nákupu ovocia a zeleniny.

10. Siahanie na tvár
Táto rada môže znieť banálne, ale oči, nos a ústa, alebo lepšie povedané očné, nosné a ústnej sliznice sú pre vírusy a baktérie otvorené dvere do vášho tela. Vyvarujte sa preto šúchaniu očí, škrabanie nosa, obhrýzanie nechtov a premýšľaniu s prstom v ústach. Obzvlášť v kombinácii s nedodržaním pravidla o častom umývaní rúk je dotýkanie sa vlastnej tváre jednou z najjednoduchších ciest, ako chytiť napríklad chrípku.

Posledná rada však znie: Nič sa nemá preháňať. Extrémna a úzkostlivá starostlivosť o hygienu môže prerásť až k ochoreniu nazývanému mysofobia, teda chorobný strach zo špiny a baktérií. Náš imunitný systém je dobre prispôsobený k tomu, aby s nežiaducimi mikroorganizmami bojoval. Tým, že sa občas kontaktu s baktériami nevyhnete, mu vlastne pripravujete potrebný pravidelný tréning, aby nezaspal.

Zdroj: www.ona.idnes.cz