Zvyky a spoločenská etiketa v Grécku

Vlajka-GreckoGrécko, krajina ostrovov, starovekých architektonických skvostov, mora a slnka. Táto krajina si síce zvykla na západný štýl života, ale sú špecifické spoločenské zvyky, ktoré by sme mali rešpektovať a brať ich na vedomie.

Gréci sú veľmi príjemní, ústretoví a pohostinní ľudia.

Pozvanie do rodiny domov, vnímajte ako veľkú česť. Urobte dobrý dojem na všetkých členov rodiny pretože všeobecný názor rodiny má veľkú váhu. Česť a česť rodiny je tiež v Grécku veľmi dôležitá, tak nedajbože aby ste niekoho ponižovali.

Problémy a sťažnosti riešte zdvorilo a diskrétne.

V Grécku je širšia rodina jedným z najdôležitejších faktorov spoločnosti.

Starých rodičov a starších občanov vnímajú s veľkým rešpektom a dôstojnosťou.

Pri firemnom jednaní sa ženám a mužom podáva ruku.

Pri návšteve rodiny okrem hostiteľa potraste ruku každému dieťaťu v rodine.

Ak ste s niekým osobne zoznámení berte na vedomie, že je zvykom sa pobozkať na obe líca a muži sa ešte priateľsky potľapkávajú po chrbte alebo ramene.

Grécka reč tela je veľmi výrazná a z gestikuláciu je možné veľa vyčítať a vycítiť.

GréckoGréci, ale aj Bulhari sprevádzajú svoj nesúhlas prikývnutím hlavy – u nás to znamená áno u nich zase nie. Súhlas sprevádzajú pootáčaním hlavy – teda naším nie .

Ukázať alebo naznačiť gesto spojených prstov ukazováka a palca ako „OK“ je veľmi vulgárne – tu je to výzva na sex. Platí to aj v Turecku. OK sa vyjadruje gestom, kde zo zovretej päste ukazuje palec smerom hore. U nás to vyjadruje napr. „Si jednička“

Gréci sú veľmi pohostinní, nebuďte preto prekvapení ak vás pozvú na večeru. Pri stolovaní v Grécku je zvykom, že večera je obohatená tancom. Je to súčasť zábavy popri jedle. Ak začnú tancovať ostatní je vhodné pripojiť sa.

Dochvíľnosť v Grécku nemá veľkú váhu. Vhodné a v súlade s gréckou spoločenskou etiketou je meškať na večierok aspoň pol hodiny.

Na návštevu sa nosia darčeky. Dobré víno, koláč, kvety a lebo sladkosti.

Snažte sa jesť všetko, čo bude na vašom tanieri a nebuďte prekvapení, ak vám hostiteľ s ostatnými hosťami ponúknu svoje jedlo z taniera. Dobré mravy hovoria, že by ste mali ponúknuť zase svoje jedlo vy im.