Môže krása v kariére uškodiť?

Krása môže byť pre ženy kariérne nevýhodou. Ukázala to aspoň štúdie Stefanie Johnsonovej z Denver Business School pri americkej University of Colorado. Podľa záverov tejto štúdie čelia atraktívne ženy diskriminácii, keď sa uchádzajú o zamestnanie na „mužské“ pozície, pre ktoré nie je fyzická príťažlivosť dôležitým kritériom. Jedná sa o pracovné pozície, ako je napríklad vedúci výskumu a vývoja, finančný riaditeľ, strojný inžinier alebo stavebný dozor.

Muži rovnakú diskrimináciu nezažívajú

Stefanie Johnsonová uvádza, že v ostatných profesiách majú atraktívne ženy skôr výhodu. Spoluautor Robert Dipboye dopĺňa, že atraktívny muži sú vo výhode vždy a žiadnej diskriminácii čeliť nemusia.

Atraktívny ľudia všeobecne majú podľa Johnsonovej väčší úspech. S väčšou pravdepodobnosťou dosahujú vyšších miezd, lepšieho hodnotenia výkonnosti, vyššieho percenta prijatia na vysoké školy a podobne.

Dôležitosť vzhľadu potvrdzujú aj ďalšie štúdie

Nedávny výskum amerického časopisu Newsweek, ktorý oslovil 202 náborových manažérov a 964 zástupcov verejnosti ukázal, že vzhľad je dôležitý vo všetkých aspektoch práce a dôležitejší je u žien. Respondenti boli požiadaní, aby zostavili rebríček deviatich charakterových vlastností s dôležitosťou od 1 do 10. Vzhľad sa umiestnil na treťom mieste pred vzdelaním a zmyslom pre humor.

Zdroj: HR News / www.jobs.cz