Ako bojovať proti zápachu z úst

Ako bojovať proti zápachu z úst

Zápach z úst postihne aspoň v niektorom štádiu života absolútnu väčšinu ľudí. Možno vás tak telo upozorňuje na nejaký problém, ale je dosť možné, že stačí zmeniť niekoľko detailov a nepríjemný zápach zmizne.

Podľa výskumov sa so zápachom z úst niekedy v priebehu svojho života musí čelil viac ako 98% ľudí. Dobrou správou ale je, že sa zvyčajne jedná o dočasnú a relatívne ľahko odstrániteľnou záležitosť.

Aj keď akútny problém so zápachom dychu môže byť spôsobený tým, čo ste aktuálne zjedli, v dlhodobom horizonte je jeho najčastejšou príčinou nedostatočná dentálna hygiena. V prvom rade je potrebné zistiť, či ide len o dočasný problém alebo nie.

Dočasné príčiny

Hlavným vinníkom dočasného zápachu z úst je cibuľa, cesnak, korenené jedlá, alkohol a cigarety. Najmä fajčenie je v záležitosti zlého dychu na popredných miestach. Jednak dráždi žalúdok, ktorý potom produkuje väčšie množstvo kyselín a práve tie môžu byť jednou z príčin zapáchajúceho dychu, naviac ale znižuje produkciu slín, čo znamená, že zápach vydrží dlhšie.

Všeobecne je možné povedať, že akákoľvek situácia, ktorá obmedzuje produkciu slín, môže byť príčinou zlého dychu. Bohužiaľ mu „nahráva“ i moderné prostredie s klimatizovanými autami, kanceláriami a verejnými priestormi, ktoré vedú k dehydratácii.

Zmenšuje sa tak produkcia slín a sliny sú oveľa koncentrovanejšie. Ak sa zdržiavate v klimatizovanom priestore, je preto potrebné zvýšiť príjem tekutín, aby ste zabránili dehydratácii. Produkciu slín môže znižovať aj užívanie niektorých liekov (napríklad antidepresív), ktoré tak zároveň ovplyvňujú aj kvalitu vášho dychu.

V niektorých prípadoch môže byť problém spôsobený aj infekciou hrdla alebo dutín, či silným prechladnutím. V postate akákoľvek choroba, ktorá vám znemožňuje dýchať nosom a núti vás dýchať s otvorenými ústami, môže byť príčinou nepekného dychu, pretože sa tak sušili sliny v ústnej dutine. To je napokon aj dôvod zápachu z úst, ktorý sa objavuje v ranných hodinách, pretože v spánku produkcia slín rapídne klesá.

Zlá hygiena

Avšak podľa údajov stomatológov stoja minimálne za štvrtinou prípadov nepekného dychu nedostatočná dentálna hygiena, v dôsledku ktorej sa často objavujú ochorenia ďasien. Ak si nevyčistíte zuby dokonale, okolo zubov a na ďasnách sa usadzuje bakteriálny povlak, ktorý je príčinou zubného kazu spôsobujúceho zápach z úst.

V takom prípade je nutný zásah dentistu a oplatí sa vám aj návšteva dentálnej hygieničky. Zubár posúdi, či je potrebné vyvŕtať kazy, alebo napríklad preliečiť infekciu v ústnej dutine antibiotikami. Dentálna hygienička zase odstráni zubný kameň, ktorý prispieva k usadzovaniu povlaku a ďalších nečistôt, a ukáže vám, ako si správne čistiť zuby.

Prvá pomoc

Ráno sa neobmedzujte len na vyčistenie zubov, ale sústreďte sa aj na jazyk. Existujú špeciálne kefky a škrabky, ktoré odstránia z vášho jazyka bakteriálny film a redukujú tak zápach. Je však potrebné odhaliť a odstrániť príčinu zápachu z úst, namiesto toho aby ste sa ho len snažili prekryť ústnymi vodami a žuvačkami. Zlý dych totiž môže byť signálom problémov s dutinami, žalúdkom, obličkami, pečeňou alebo pľúcami. To je tiež dôvod, prečo by o vašom dlhotrvajúcom zlom dychu mal vedieť stomatológ aj praktický lekár a pracovalo sa na odstránení jeho príčin.

Ak dôvodom zápachu z úst nie sú skryté zdravotné problémy, riaďte sa základnými pravidlami, ktorá by ho mala eliminovať:

– Vyraďte zo svojho jedálnička cesnak, cibuľu, alkohol, cigarety a korenisté jedlá.
– Nevyplachujte si ústa prípravkami s obsahom alkoholu.
– Vyhýbajte sa konzumácii sladkých výživ medzi jednotlivými jedlami. Podporujú rast baktérií vo vašich ústach.
– Používajte pravidelne zubnú niť.
– Žuvajte žuvačky bez cukru; pôsobia ako prirodzená ústna voda, tým že podporujú produkciu slín.
– Žuvajte petržlen, mätu, klinček, alebo semienka feniklu.
– Dodržujte pitný režim.

 Autor/Zdroj: Helena Mlíčková / www.forexample.cz