Zvyky a spoločenská etiketa na Kube

vlajka KubaKuba je najväčším z karibských ostrovov, a vďaka mnohých kilometrov krásneho pobrežia a pláží, sa stáva čoraz obľúbenejšou destináciou pre turistov. Kuba je dobre oboznámená so západnou etiketou, ale ak si nechceme pokaziť dovolenku, je dobré ozrejmiť niekoľko faktov Kube.

Všetci vieme, že vzhľadom na politickú klímu, na Kube platia obmedzené práva na slobodu a slobodu prejavu. To znamená, že je nutné  vyvarovať sa akýmkoľvek politickým iniciatívam, rečiam a názorom o politike.

Hlavným jazykom na Kube je španielčina, ale dá sa dohovoriť ak anglicky. Miestny sa potešia a budú si to vážiť, ak sa naučíte zopár fráz v španielskom jazyku.

Kubánci majú tendenciu byť veľmi neformálny pri zdravení. Oslovenie s titulom nie je veľmi bežné.

Vzhľadom na vlhkosť prostredia sa na Kube oblieka pomerne neformálne. Muži nosia nohavice a košele s krátkymi rukávmi. Pri potulkách do vnútrozemia nie je vhodné, aby muž nosil plážové šortky. Žena by mala mať oblečené niečo skromné, hlavne pri návšteve pamiatok.

Na Kube sa momentálne netoleruje a neakceptuje vzťah dvoch ľudí rovnakého pohlavia.

Vo veľkých reštauráciách je v cene zarátané aj prepitné 10%. Je však dobrým gestom dať prepitné čašníkovi alebo servírke. Počítajú s tým a je to ich doplnok základnej mzdy.

Prepitné sa ale nedáva len v reštaurácii. Prepitným sa môžete poďakovať aj taxikárom, v bare, šoférovi autobusu, sprievodcovi atď.

cubaV sektore pohostinstva sú vhodné aj alternatívne dary. Chyžná sa poteší ak jej pri odchode z hotela ponecháte napríklad šampón, ale aj iné veci osobnej hygieny. Bude si toho vážiť, nakoľko je to stále nedostatkový tovar na Kube. Ďalej ako dar môžete dať aj uteráky, posteľnú bielizeň, hračky či športové potreby pre deti.

Ak budete akokoľvek obchodovať s miestnymi, držte sa skôr v pozadí. Uvedomte si, že predajca sa dopúšťa priestupku a v prípade, že sa niečo zomelie, budú musieť znášať dôsledky. To sa vzťahuje predovšetkým na využívanie privátnych taxi, ale taktiež na stravovanie sa v reštauráciách nelicencovaných, v súkromných hoteloch a  pouličných zmenárňach.

Nezvyšujte hlas a rozhodne nepočítajte vaše peniaze na očiach ostatých miestnych.

V taxi si pripravte peniaze vopred a odovzdajte ich vodičovi keď dorazíte do cieľa. Zabráňte tomu, aby vodič musel sedieť a  čakať, kým lovíte vaše peniaze po vreckách. Je tu veľká pravdepodobnosť, že Vás uvidí nejaký policajt.