Komu, kde a koľko dať sprepitné

Platiť s s- cardPrepitné dávame v hoteli, reštaurácii alebo v taxíku. Ale aké vysoké sprepitné je primerané? V ktorej krajine môžeme dokonca sprepitným uraziť? Priblížme si teda, aké pravidlá platia v rôznych krajinách sveta. Snažme sa byť aj v tejto situácii spoločensky etickí, ohľaduplní a pozorní. Nebolo by príjemné pokaziť si príjemný dojem takouto „zanedbateľnou“ povinnosťou slušného a spoločensky vyspelého človeka.

Španielsko. Portugalsko, Francúzsko
Bežné sprepitné je 5 – 10 percent z hodnoty účtu. V týchto krajinách je ale tabu čašníkovi dávať sprepitné do ruky, alebo mu povedať pri platení „To je dobré“. Tu si necháme vydať a sprepitné nechávame na stole.

Grécko, Turecko
Primerané sprepitné je 15 percent. V Turecku sa môžeme ale stretnúť s tým, že čašník alebo hotelový personál sprepitné rázne odmietne. Naše sprepitné ponúkame maximálne tri krát. Potom viac sprepitné nenúkame.

Taliansko
„Coperto“ znamená v Taliansku zaklínacie slovíčko. Pod týmto označením rozumieme výraz „Menu“. Pre nás to znamená, že dať sprepitné nie je nutné. Ak ho ale chceme dať aj napriek tomu, necháme ho ležať na stole.

Škandinávia
Čím severnejšie, tým je sprepitné nižšie. Takáto tu platí poučka. V Nórsku a Dánsku je bežné nechať sprepitné 5 percent z hodnoty účtu. Vo Švédsku dávať sprepitné v hoteloch, reštauráciách a taxíkoch je skôr výnimočné, ako bežné.

Veľká Británia
Bežne dáme v reštaurácii sprepitné 10 percent. V baroch a krčmách sa ale „trinkgeld“ nedáva.

Egypt
„Bakšiš“ je bežný nielen na Níle a aj vo väčšine arabských krajinách a to nielen v hotelierstve a gastronómii, ale aj všade v bežnom živote. Napríklad aj za to, že nám niekto ukáže správnu cestu.

USA
V tejto krajine, je potrebné siahnuť hlbšie do vrecka, pri dávaní sprepitného. Tu je zvykom ponechať sprepitné 15 – 25 percent s hodnoty účtu, pretože obsluha má nízky príjem a so sprepitným počíta a berie ho ako samozrejmosť. V USA je zvykom sprepitné dávať aj vopred, ak si chceme zaručiť dobrý servis

servis.Zóny, kde sa prepitné nedáva
V Číne, Japonsku, Južnej Kórei, Malajzii, a Kostarike je prepitné neznáma a nezaužívaná  vec respektíve nezaužívaný zvyk. V Ázii prepitným môžete dokonca aj uraziť. V núdzi sú lepšie darčeky ako peniaze.

Zóna kde nemusíme dať prepitné je tam, kde sme boli odôvodnene nespokojní so servisom, obsluhou alebo jedlom. Toto platí ale vo všetkých krajinách sveta.

All Inclusive
V All Inklusive – rezortoch je skutočne všetko v cene. Dávať prepitné nie je potrebné. Kto ale chce dať aj napriek tomu prepitné, je na to určený takzvaný  Tip-Box, ktorý je uložený na bare alebo recepcii. Toto prepitné sa potom delí medzi celý personál rezortu.

Nosič batožiny a chyžná
Nosičovi dávame asi 1 euro do ruky. Chyžnej jedno euro za deň. Peniaze necháme ležať na posteli alebo stolíku.  

1 thought on “Komu, kde a koľko dať sprepitné”

  1. Chcela by som sa spýtať ako má správne fungovať dávanie sprepitného pri službách kúpených cez hromadné zlavy, napr. kaderníctvo, masáže.
    Viackrát som sa totiž ocitla v situácií, keď som chcela nechať „dýžko“ za dobrú službu kúpenú cez kupón, ale nevedela som ako. Kupón som totiž odovzdala na začiatku, ešte pred samotnou službou, ale spokojnosť som chcela oceniť až potom. Zároveň išlo o menšie prevádzky, kde nemali nič ako tip-boxy. A vybrať 50centov-euro a len tak ho dať niekomu do ruky mi prišlo trochu nevhodné.
    Viete mi, prosím, niekto poradiť ako elegantne vyjsť z takejto situácie?
    Ďakujem

Comments are closed.