Ako byť dobrým hostiteľom a spoločníkom

Dobrá spoločnosťPri stolovaní je veľmi dôležitá konverzácia, keďže kvôli nej stolujeme s inými ľuďmi. Počas stolovanie vedieme konverzáciu, pričom hostiteľ by mal konverzáciu rozvíjať a hľadať témy na konverzáciu.

Témy na konverzáciu by mali byť také, aby všetkých, respektíve väčšinu hostí zaujali a mohli porozprávať tiež svoje zážitky a pripomienky.

Téma by ale mala byť uvážená. To znamená, že v bare sa môžeme baviť o voľnejších témach, ale pri stolovaní by sme mali hľadať témy spoločenské.

Ak chceme byť dobrým spoločníkom, tak by sme mali viac hovoriť o iných ako o sebe.

Najdôležitejším nástrojom dobrej konverzácie sú otázky. Ak sa pýtame, dávame najavo, že nás dotyčná osoba zaujíma. Pýtať sa môžeme v podstate na čokoľvek. Na počasie, dovolenku, hobby, prácu, úspechy, zážitky, šport, hudba, deti a rodina, kuchyňa.

Viesť konverzáciu neznamená len rozprávať. Musíme vedieť aj počúvať.

Ak sa objaví nejaká debata, ktorá vyúsťuje do sporu,  potom je lepšie obrátiť to na žart a vhodne zmeniť tému.

Debatu okamžite prerušujeme pri prípitkoch, pri servírovaní ďalšieho chodu, alebo ak niekto významný pri stole otvorí novú tému, ktorá sa týka všetkých.

PosedenieStránime sa spoločenským nepríjemným témam ako: politické úvahy, choroby, udalosti, ktoré rozdeľujú verejnú mienku a nie sme si istý, že všetci s nami súhlasia, alebo majú rovnaký názor.

Menej hovorme o sebe a podstatne viac sa zaujímajme o iných, ich názory a potreby.

Popri verbálnej komunikácii je dôležitá aj neverbálna komunikácia, ako gestá, pohľad alebo mimika. Niekedy pohľad alebo mimika, dokážu naznačiť podstatne viac, ako dokážeme vyjadriť slovami. Takže pozor na to, pretože veľmi ľahko je odhaliť pohŕdanie alebo iróniu.

Buďme veselí a vtipní.

Jedlo tvorí len kulisu spoločenského stretnutia. Vyjesť tanier do posledného sústa nie je tak dôležité pri spoločenskom stolovaní. Naopak ak niečo ostane na tanieri, dáme tým najavo že sme neprišli len kvôli jedlu, ale prišli sme kvôli ľuďom pri stole, a že jedlo bolo až druhoradé.

To čo nás učili ako deti, že pri jedle sa nerozpráva, bol nezmysel. Naopak, jedlo je prostriedkom pre konverzáciu. Mlčať pri jedle je nespoločenské.

Jedzme pomaly a prispôsobujme sa ostatným tak, aby sme všetci dojedli spoločne.