Fondue je jedlo pri ktorom sa nenudíte

Fondue sú skvelou kulinárskou spoločenskou hrou a výrazom najliberálnejšej labužníckej demokracie, pretože je nesmierne zábavné, keď sa jednotlivé vidličky navzájom premiešajú v kotlíku ako mikádo a rozpúta sa priateľská hádka o vlastníckych právach. Namáčať si všetko, na čo máme chuť, v najrôznejších lahodných omáčkach, môže znamenať úžasný pôžitok.

Čo by ste mali vedieť
Medzi najrozmanitejšími druhmi fondue sú pravdepodobne najobľúbenejšie burgundskej fondue: v kotlíku na fondue naplnenom vriacom olejom si každý hosť individuálne opeká kúsočky hovädzieho alebo bravčového mäsa. To všetko sa deje v družnej pospolitosti farebne označených vidličiek. Tie sa môžu, pokiaľ ide o početnejšiu spoločnosť, v kotlíku ľahko vzpriečiť, to však nie je nič hrozné.

Ako konzumovať
Upečené mäso sa však neje fonduovou vidličkou, ktorá nie je ničím iným ako vidličkou na pečenie, ale je sa normálnym príborom / vidličkou a nožom, ktorým si aj naberáme najrôznejšie omáčky. Omáčky a prílohy sa servírujú na špeciálnom tanieri na fondue, ktorý je rozdelený na jednotlivé misky.

Zatiaľ čo jeme, opeká sa nám už v kotlíku ďalší kúsok mäsa.

Alternatíva I.
Podobne si počíname pri fondue chinois, kde namiesto oleja v kotlíku vrie vývar.

Alternatíva II.
Pri syrových fondue býva miesto oleja a vývaru roztavený syr, v ktorom namáčame biely chlieb.

Pozor na
Syrové fondue je podstatne sýtejšie, preto ho prekladáme čerešňovicou, ktorá uľahčuje trávenie. Nemali by sme to s ňou však preháňať. Smäd uhasíme čiernym čajom, ktorý je ideálnym sprievodom syrových fondue.

Čo piť
K burgundskému alebo čínskemu fondue sa odporúča pivo, prípadne silné červené víno. K syrovým fondue sa okrem čierneho čaju hodí aj biele víno.

Zdroj: Ako sa čo je / Nakladateľstvo Ikar, Bratislava 1999 / www.chovani.eu