Aj k Facebooku patrí etiketa

Top 5 pravidiel na Facebooku podľa Miloša Čermáka

1) Nepublikovať na Facebooku nič, čo by ostatní nemali vidieť. Možnosť nastaviť si „úroveň svojho súkromia“ evokuje pocit bezpečia, ale bohužiaľ falošný. Tie najmenej vhodné informácie sa kdekoľvek na Internete (vrátane Facebooku) šíria najvyššou možnou rýchlosťou, teda rýchlosťou svetla.

2) Neponúkať priateľstvo niekomu, koho nepoznáte (a napríklad len preto, aby ste si zvýšili počet priateľov).

3) Nikdy neprijať ponuku na priateľstvo od toho, s kým by ste neboli ochotní ísť na pivo (prípadne pohárik vína alebo panáka ). Otázka znie, čo s ponukami od ľudí, ktorých nepoznáte, prípadne si ich nepamätáte? Osobne som sa rozhodol ich neodmietať (a ctiť tak v istom zmysle prezumpciu neviny). Vždy mám možnosť, že keď sa neskôr ukáže, že by som si s tým alebo oným nechcel vypiť pivo, tak sa s ním „priateliť“ prestanem.

4) Nikdy nepísať statusy, neposielať odkazy ani nič nekomentovať, ak ste pod vplyvom alkoholu (možno by sa tu mohla aplikovať moja stará žiadosť riaditeľstva Internetu, aby Internet v nočných hodinách pre istotu vypli). Pravidlá sú benevolentnejšie než na ceste, myslím, že hranica prípadnej vážnej nehody je asi jedno promile.

5) Neuplatňujte kvízy a používať čo najmenej aplikácií. Skrátka nerobiť nič, čo automaticky zaťažuje ostatných, prípadne môže zneužiť vaše osobné dáta, najmä email a prihlasovacie heslo do Facebooku. Môžete sa pokúsiť niekoho virtuálne bozkávať (pokiaľ teda zároveň dodržíte pravidlo číslo 4), ale keď nejaká hlúpa aplikácie pošle päťdesiatim priateľom „virtual kiss“, je to len trápne.

ZDROJ: www.technet.cz / AUTOR:  Miloš Čermák