Tenis a etiketa na tenisových kurtoch

Tenis je jeden z najpopulárnejších a najkrajších športov na svete. Tenis je spojený s noblesou, zdvorilosťou, ohľaduplnosťou, fair play, nadšením a neposlednej rade aj so spoločenskou etiketou.

Na tenisový kurt  sa nechodí  len hrať a potiť sa ako napríklad na hokeji, ale k tenisu patrí aj určitá vážnosť či dokonca obradný rituál. Dôležité je teda dobre poznať etiketu na kurtoch, aby sme svojim správaním neznehodnocovali ostatným športové a spoločenské vyžitie.

 

Na kurtoch a pri hre platia tieto pravidlá etikety

Ak idete hrať na vzdialenejší dvorec, neprechádzajte cez dvorce ostatných. Čakajte kým dohrajú bod a potom prejdite ďalej bez zdržovania, pretože každý tenista potrebuje na hru koncentráciu a pokoj.

Nikdy zbytočne neprerušujte výmenu. Ak  však vidíte, že súperovi ide pod nohy nehrajúca loptička z vedľajšieho kurtu, alebo odrazená loptička od plotu, hru prerušte, upozornite súpera a zahrajte novú loptičku. Predídete tak zraneniam súpera.

Ak súper zahrá podanie do siete nekričte „sieť“ či „chyba“. Je to zbytočné pretože to súper vidí aj bez vášho komentára a rušíte tým zbytočne ostatných.

Ak vám loptička odletí až na susedný dvorec, počkajte až ukončia výmenu. Až potom si choďte zobrať vašu loptičku. Je hrubo neslušné vbiehať na dvorec počas výmeny. Nezabudnite sa krátko gestom ospravedlniť a urýchlene dvorec opustite.

Na dvorci nebuďte príliš hluční. Môžete tým rušiť nielen súpera, ale aj ostatných na susedných dvorcoch. Vyvarujte sa vulgarizmom a rezignačným scénkam. Znechucujete tým okolie a tiež sami seba.

Noste odpovedajúce oblečenie a obuv. Joggingová obuv s vytiahnutými špičkami každopádne nepatrí na dvorec. Absolútne tabu je hrať do pol pása nahý. Tu je to neprípustné.

Nespochybňujte neustále hlásenia súpera, ktorý komentuje či bola loptička v aute alebo nie. Ak si myslíte, že to nevie posúdiť, tak si na budúce rozmyslite či sním ešte budete hrať.

Ak zahráte loptičku blízko k čiare a nie je jasné či loptička bola dobrá alebo nie, preberte to so súperom a snažte sa dohodnúť. Navrhnite napríklad novú loptičku.

Po skončení hry nechajte dvorec v takom stave na akom by ste chceli hrať vy sami.

Dvorec uvoľnite  2 – 3 minúty pred vypršaním vášho času, aby tí po vás mohli tiež začať hrať načas.

Vždy sa snažte hrať čo najlepšie, aby vás hra bavila. Prehrať nie je žiadna hanba tak sa neopúšťajte.

ZDROJ: SpoločenskáEtiketa.sk