Bývanie, gastronómia a odievanie v Japonsku

Bývanie v JaponskuŽivotný štýl v Japonsku sa dramaticky zmenil po druhej svetovej vojne. V tomto období sa veľký počet obyvateľov presídlil z vidieka do miest, kde začali žiť a pracovať v administratíve. Rastom miest začali mnohí dochádzať za prácou z okrajových štvrtí do centier. Tradičná japonská domácnosť pozostávala z troch a viacerých spoločne žijúcich generácií. Dnes sú moderné mestské domácnosti tvorené len rodičmi a ich deťmi. Starí rodičia žijú oddelene.

Bývanie

Tradičné japonské domy sa stavali z dreva a drevených konštrukcií. Dnešné domy už majú oceľové konštrukcie a izby v západnom štýle s drevenou podlahou. Stále viac mestských rodín žije vo veľkých železobetónových obytných blokoch.

Dva základné rozdiely medzi japonskými a západnými domácnosťami sú v tom, že Japonci nechodia po dome v topánkach a aspoň jedna z izieb je zariadená v tradičnom japonskom štýle s tatami na podlahe. Aby sa dlážka udržala čistá, topánky sa vyzúvajú hneď po vstupe do domu. Vstup, nazývaný genkan, slúži na vyzúvanie, obúvanie a odkladanie obuvi. Japonci doma zvyknú nosiť papuče.

Rohože tatami sú hrubou podlahovou krytinou vyrobenou z ryžovej slamy. V japonských domácnostiach sa používajú približne 600 rokov. Bežné tatami má rozmer 1,91 x 0,95 metra a rozmery miestností sa často udávajú práve ich počtom. Podlaha s tatami v lete príjemne chladí, v zime hreje a počas vlhkých mesiacov je vhodnejšia než koberec.

Gastronómia

Japonci označujú jedlo pojmom gohan. Toto slovo pôvodne označovalo uvarenú ryžu. Ryža je významnou súčasťou japonskej stravy a preto sa pojem zaužíval na označenia jedla ako celku. Tradičné jedlo pozostáva z čistej bielej ryže, hlavného jedla (ryba, alebo mäso), prílohy (často varená zelenina), polievky (napríklad polievky miso) a nakladanej zeleniny. Japonská ryža je po uvarení lepkavá a vhodná na konzumáciu paličkami.

sušiDnešní Japonci konzumujú mnohé pokrmy pochádzajúce zo zahraničia, najmä z Európy, Severnej Ameriky a Ázie. Okrem ryže je to napríklad chlieb, rezance, cestoviny, rôzne druhy mäsa, rýb, zeleniny a ovocia. V Japonsku sú samozrejme populárne aj suši, tempura, sukijaki a iné tradičné jedlá, ktoré sú obľúbené v zahraničí. Hlavne v mestách sú rozšírené reštaurácie s rýchlym občerstvením, ktoré ponúkajú hamburgery a vyprážané kurčatá. Obľúbené sú najmä medzi deťmi a mládežou.

Pred jedlom si Japonci prajú dobrú chuť frázou „itadakimasu“, čo v preklade znamená „prijímam toto jedlo“. Vyjadrujú tak vďaku tomu, kto jedlo pripravil. Po jedle sa patrí povedať „gočisó sama dešita“, čo doslovne znamená „bola to hostina“.

Odievanie

Tradičným japonským odevom je kimono. Vyrába sa zväčša z hodvábu, má dlhé rukávy a siaha od pliec až pod členky. V páse sa sťahuje širokým opaskom obi. Dnes sa kimono oblieka už len pri slávnostných príležitostiach ako je sviatok Šiči-go-san, svadba, alebo ukončenie školy.

V porovnaní so západným odevom je kimono náročné na obliekanie a limituje nositeľa pri chôdzi. Letný variant neformálneho odevu je ľahké kimono nazývané jukata. Obliekajú si ho najmä deti a mládež pri letných slávnostiach, ohňostrojoch a iných výnimočných príležitostiach. Najmä mladí Japonci dnes preferujú pohodlný západný odev.

ZDROJ:  Japonské veľvyslanectvo v SR