Bageta – neoddeliteľná súčasť stolovania

Bageta, ktorá sa obyčajne dostáva na náš stôl, nie je onen denný chlieb, o ktorý máme prosiť v Otčenáši, ale skôr jeho žalostná napodobenina. Kôrka býva často príliš mäkká, cesto príliš hutné.

Zdá sa, ako by len Francúzi dokázali upiecť kôrku do chrumkava, a vnútro pritom zachovať kypré nadýchané.

Kde ju dostanete
Nejde o to, ako nenápadne bageta pôsobí, napriek tomu je vo väčšine reštaurácií – od vznešených lokálov až po talianske bistro na rohu – nevyhnutnou súčasťou stolovania. Môže byť prostriedkom príjemného zabíjanie času s omrvinkami a striedkou, v prvom rade však utíši počiatočný hlad a poslúži na vytieranie omáčok (to však etiketa nepovoľuje).

Ako sa je
Bagetu nám väčšinou prinesú na stôl nakrájanú, čo už je samo o sebe chyba, ale vo väčšine reštaurácií praktizovaná samozrejmosť. Bagetu sa sluší rozbiť, a to aj keď už je nakrájaná. Nebudeme ju mazať maslom ako chleba, ale ju ulamujeme kúsok po kúsku, až potom potrieme maslom – alebo aj nie – a vložíme do úst.

Okrem iného
Bageta slúži, predovšetkým v južných krajinách, ako náhradka noža, keď si chceme sústo nahrnúť na vidličku, prípadne na dojedanie omáčok a zálievok. Tí noblesnejší napichnú kúsok bagety na vidličku a obkrúži s ňou tanier. Skutoční pôžitkári na to použijú prsty.

Čo piť k bagete
Keďže  bageta nie je ovplyvnená ročným obdobím, ale obdobím denným, a to tým, kedy je práve čerstvo upečené, znamená takmer samo sebou, rovnako ako otrepaná múdrosť, že k bagetám môžeme piť všetko, počínajúc vodou a vínom končiac. Ak chceme prejsť z bieleho na červené víno, nie je bageta síce optimálne, ale napriek tomu vcelku účinný prostriedok na chuťovú neutralizáciu.

Čím lepšie kuchár varí, tým menej musíme zaháňať hlad neúmernou konzumáciou bagety.

Pozor
A čo si počneme s omrvinkami? V talianskom bistre na rohu sa to rieši svojpomocne: jednoducho ich zhrnieme zo stola. V luxusných reštauráciách sa o to postará obsluhujúci personál najrôznejšími elegantnými prostriedkami – striebornými kefkami počínajúc a miniatúrnymi vysávačmi končiac.

ZDROJ: Ako sa čo jesť  Nakladatelstvo Ikar, Bratislava 1999 / www.chovani.eu

FOTO: www.thefreshloaf.com