Prejavy / preslovy / príhovory v rodinnom a priateľskom kruhu * Poďakovanie hostiteľke za slávnostnú večeru

Milá Maria!

V jednej prastarej kuchárskej knihe som našiel takú peknú rýmovačku: „Pri stole chutilo, všetci sa smiali, tým jasne hosť kuchárku chváli! “

To by asi platilo aj dnes. Zase raz sa ti podarilo prekvapiť nás svojím umením. Ako len to dokážeš?
Ako dlhoročný priateľ rodiny som sa v tomto dome zúčastnil mnohých pekných osláv, a preto by som ti chcel, milá Mária, na konci týchto výborných hodov povedať niekoľko slov vďaky.

Dnes je obvyklé úlohu gazdinky skôr podceňovať. Ale to my nerobíme. Stali sme sa dnes opäť svedkami veľkolepého pohostenie, ktoré je možné len vtedy, keď domáca pani vládne svojej kuchyni celým srdcom, dušou a fantáziou. Viem si predstaviť, ako niekoľko dní vopred premýšľaš kde nakúpiť najlepšie zeleninu, najlepšie mäso a ďalšie lahôdky. Dobrí kuchári sa rozhodujú až pri nákupe, čo dajú na poludnie alebo večer na stôl. Na jednotlivých chodoch je vidieť, že si všetky tie dobroty nakúpila
čerstvé a citlivé ruky ich výborne pripravili

Praví GURM aj jednoduchí gurmáni, ktorí si pochutia na všetkom ako ja, dobre vedia, že varenie je veľké umenie. Kto to doteraz nevedel, mohol si to dnes u vás overiť. Všetci si nielen pochutnávali na báječnom predjedle, ktorého názov vlastne ani nepoznám, na báječnej pečienke na šampiňónoch s opekanými zemiačikmi a na delikátnom šaláte, ale obdivovali aj spôsob úpravy a farebné ladenie oblohy.

O aromatických, skvelo vyzerajúcich dezertoch ani nehovorím. Keď sa pozriem na taniere, nikde nevidím jediný ostatok – to isto hovorí za všetko.

Milá hostiteľka, nechám už tie zaslúžené chvály, ale predviedla si naozajstné kulinárske umenie; až niekto z nás pozve teba, ťažko dosiahne takej dokonalosti, aj keby si najal profesionálneho kuchára!

Preto, vážení priatelia, ktorí ste sa na výsledkoch tohto umenia podieľali, zdvihnite poháre a pripite na pani domu, na
našu milú hostiteľku Máriu!

ZDROJ: www.zbynekmlcoch.cz