Ako fajčiť cigaru

Ako sa cigara orezáva

Ak sa chystáte fajčiť cigaru, je potrebné jej odrezať čiapočku. Len tak sa z cigary dá správne vťahovať dym.

U všetkých ručne balených, ale aj u drahších strojových typoch je jeden koniec uzavretý čiapočkou. Jej odstrihnutie patrí k podstatným náležitostiam fajčiarskeho obradu. Musí sa to urobiť čisto a zľahka 1,5 – 3 mm nad spodkom čiapočky.

Akú metódu pri tom zvolíte je vec vášho osobného výberu. Môžete použiť rôzne špeciálne cigarové orezávače /gilotíny/. V špecializovaných obchodoch nájdete veľký výber najrôznejších gilotín od lacnejších vreckových z umelej hmoty, až k luxusnejším z oceli, striebra a zlata. Ak už používate akýkoľvek typ uistite sa, že je ostrý. Presvedčte sa, že ste odrezali čiapočku skutočne starostlivo.

Keď cigaru neodrežete rovno narušíte tým ťah a cigara sa bude zahrievať nerovnomerne. Pozrite sa taktiež, či nie je poškodený krycí list a v žiadnom prípade neorezávajte čiapočku pod jej spodkom, pretože by to krycí list určite poškodilo.

Ako cigaru zapáliť

Zapáliť cigaru neznamená len k nej priložiť plameň. Nezáleží na tom, či používate cédrové drevo, zápalky alebo zapaľovač. Dôležité je, aby bola cigara zapálená rovnomerne a jej chuť a vôňu nenarušoval zdroj plameňa.

Dbajte na to, aby plameň mal úmernú intenzitu. Držte cigaru v horizontálnej polohe tak, aby sa jej plameň len dotýkal. Potom pomaly cigaru točte, aby bola päta žeravá aj z druhej strany. Priblížte plameň na vzdialenosť asi 12,5 mm od päty a pomaly z cigary potiahnite.

Udržujte ju vodorovne a ďalej ňou otáčajte. Päta by teraz mala byť rozpálená. Jemne fúknite do rozpáleného konca, aby ste sa presvedčili, či horí rovnomerne. Je to dôležité, pretože inak by na jednej strane horela rýchlejšie než na druhej a to by škodilo chuti, vôni a ťahu celej cigary.

Nikdy cigaru nešlukujte, podržte len dym v ústach a potom len vyfúknite.

Pre maximálny pôžitok z cigary, ktorá bola správne zapálená, je kľúčovo dôležité neprehrievať náplň. Fajčite pomaly, príliš často neťahajte a nevťahujte násilne dym.

Ťahanie by malo prebiehať asi v minútových intervaloch, aby cigara nevyhasla. Keď cigara predsa len zhasne, odklepte všetok popola, zapáľte znovu rovnako ako predtým a cigaru prefúknite, aby ste sa zbavili zatuchlosti zo starého dymu. Znovu zapálená cigara chutí ostrejšie.

K odstráneniu popola nie je potrebné žiadne odklepávanie, popol odpadne pri dohorení sám.

Cigaru násilne nezhasíname. Nechajte ju ležať v popolníku, kde sama zhasne.

ZDROJ: www.myami.sk

4 thoughts on “Ako fajčiť cigaru”

  1. Veľmi zaujímavý článok. Až na to že nechápem prečo by mala cigara dohorieť sama.
    Prosím o vysvetlenie 🙂

  2. Nepučíme ju preto, lebo keď to spravíš tak miestnosť postihne ten hnusný puch popola, ktorého je veľmi ťažké sa zbaviť…. a okr. toho je to neetické, k cigare treba držať náležitú úctu !

Comments are closed.