Skladovanie a starostlivosť o cigary

cigary.Cigary sú prírodný organický produkt a mali by byť ukladané a skladované rovnako starostlivo ako potraviny alebo víno.

Miestnosti s klimatizáciou alebo ústredným kúrením sú pre nich najväčším nepriateľom. Cigary majú byť uchovávané vo vlhkom prostredí, kde nie je horúco, ani zima a kde vlhkosť dosahuje 70-72% a teplota 18-21 °C. V tomto teplotnom rozmedzí cigary nevyschýnajú a nekrehnú a vlhké prostredie napomáha k ich dozrievaniu.

Cigary sa nikdy nemajú ukladať na priamom slnku alebo vystavovať vzduchu od mora. Naozajstný znalci cigár zverujú svoje zásoby do starostlivosti obľúbenému obchodníkovi s cigarami, iný si zase zriadia domov špeciálne upravené boxy – humidory.

Skladovanie handmade cigár

Najdôležitejšie pri ukladaní cigár je zaistiť, aby nevyschli. Preto ich skladujte v cedrových krabiciach, v ktorých sú predávané alebo jednotlivé kusy skladujte vo vzduchotesných skrinkách – humidoroch a to v chlade, ďaleko od každého tepelného zdroja.

Jeden zo spôsobov ukladania, ktorý však odborníci nepovažujú za príliš vhodný, je dať cigaru do vzduchotesného polyetylénového sáčku, z neho sa predtým starostlivo vysaje všetok vzduch a uložiť ich dole do chladničky do boxu so zeleninou. Ak túto metódu zvolíte, musíte cigary z chladničky vybrať aspoň tridsať minút pred fajčením, takže sa dostatočne ohrejú na izbovú teplotu.

Nezabalené cigary nikdy do chladničky neukladajte.
Cigary v hliníkových púzdrach, tubách alebo potiahnuté cedrovou dýhou môžu niekedy dosť vyschnúť, lebo púzdro nie je dokonale vzduchotesné, aj keď sa v ňom cigara dobre nosí.

Skladovanie machinemade /suchých/ cigár

Suché cigary majú byť uložené pri vlhkosti 11-13%, najlepšie tam, kde sa vlhkosť ani teplota príliš nemení. Doporučená teplota je 18-20 °C, nanajvýš 12-25 °C. Extrémneho chladu alebo tepla je dobré sa vyvarovať. Pri týchto suchých cigarách nepotrebujete humidor a ani niekoľkoročné skladovanie to kvalite neublíži – za predpokladu, že sa cigara nezvlhčí a že sa s nimi príliš často nehýbe. Čas uloženia vlastne ich chuť a vôňu zlepšuje.

Škodce a choroby cigár

Pleseň – Môže sa objaviť, keď cigary prídu do styku s vodou, alebo keď humidor neudržujete v čistote. Všetky plesnivé cigary zničte a postarajte sa o starostlivé vyčistenie a vysušenie humidoru, skôr ako ho znova naplníte. Svetlý povlak na krycom liste vyvolávajú oleje vylučované počas dozrievania cigary. Ak k tomu dôjde, dá sa povlak zľahka zotrieť mäkkou utierkou.

Tabakový červík  – Jeho vajíčka niekedy odolajú dezinfekčnému procesu počas výroby. Vajíčka spia vo vnútri cigary, ale v tropickom podnebí humidoru sa prebudí k životu.
Prvými stopami po tabakovom červíku sú maličké dierky v cigarách. Ak k tomu dôjde, okamžite postihnuté cigary zničte a nepoškodené strčte do mraziaceho boxu chladničky.

Týmto mrazením cigary nestrácajú na kvalite ani chuti. To zaručí, že nedôjde k znovu oživeniu akýchkoľvek cudzopasných zárodkov. Potom presuňte cigary v sáčku na niekoľko dní do chladiaceho priestoru chladničky a až potom sa môžu uložiť späť do vyčisteného humidoru, kde nehrozí riziko, že cudzopasník zase ožije.

ZDROJ: www.myami.sk