Zvyky a spoločenská etiketa v Turecku

Vlajka-Turecko

Turecko svojou geografickou polohou patrí 3% do Európy a zvyšok patrí do Ázie. To má vplyv aj na krajinu, kultúru, rovnako ako jeho obľúbenosť u turistov. Zlúčenie sa západného a východného štýlu, je viditeľné najviac vo veľkých mestách Turecka. Na vidieku naopak ostali staré zvyku a nekonečná konzervatívnosť.

Turecko je moslimská krajina, preto je vhodné sa skromne obliekať aj správať. To je znak úcty k modernému Turecku.

Nevhodne oblečená žena mimo turistických letovísk, môže prilákať nežiaduce reakcie tureckého obyvateľstva. Preto by mali mať zahalené ramená, ruky a nosiť dlhšie šaty. Muži by mali na verejnosti nosiť dlhšie nohavice.

Ak plánujete navštíviť mešitu, berte na vedomie, že ženy musia mať zahalené v podstate celé telo. Hlavu je potrebné ešte prekryť šatkou. Odhalená ostane akurát tvár, ruky a nohy. Pred vstupom do mešity sa musia všetci vyzuť. Platí to rovnako ako pre ženy tak aj pre mužov. Muži by mali mať zahalené ramená a dlhé nohavice. Vstup v topánkach by Turci, teda aj všetci moslimovi, pokladali za hrubú urážku a spôsobili by ste tým poriadny rozruch.

Mali by ste sa vyhnúť nadmernému pitiu alkoholu. Prílišná horlivosť sa považuje za neúctivé správanie.

Chodiť držiaci sa za ruky muž so ženou je nevhodné. Nehovoriac o bozkávaní a objímaní sa na verejnosti.

V Turecku kývnutie hlavou nadol znamená „Áno“, tak ako u nás. Avšak „Nie“ bude signalizované pohybom hlavy so zdvihnutým obočím nahor, alebo prudkým satím vzduch cez predné zuby.

Turecko-Vystavovanie chodidiel, je považované za hrubú urážku. Myslíme tým preložiť si nohy a smerovať chodidlo na niekoho, alebo si niekde vykladať nohy.

Na návštevu je vhodné priniesť darček. Stačí malú pozornosť. Kvety, sladkosti alebo pečivo. Nezabúdame na deti a všetkým niečo prinesieme.

Ukázať alebo naznačiť gesto spojených prstov ukazováka a palca je veľmi vulgárne – tu je to výzva na sex. Platí to aj v Grécku.

V Turecko je bežné alebo lepšie povedané povinné zjednávať ceny. Ak sa pustíme do zjednávania a dohodnete sa na cene, tovar už musíte kúpiť. Ak nie porušíme tým hrubo ich „obchodnú etiketu“.

Keď sa Turkyňa vydáva, jej kamarátky napíšu svoje mená dovnútra do jej topánok. Ktorá po obradu nájde svoje meno rozmazané, ta sa vydá ďalšia v poradí.

3 thoughts on “Zvyky a spoločenská etiketa v Turecku”

Comments are closed.