Slávnostné príhovory – ako na to? Vzory, príklady, rady, tipy, triky.

obama rečníkPri osobitne významných oslavách (svadby, promócie, výročia, večierok pre obchodných partnerov) sa očakáva pár slov od hostiteľa alebo organizátora akcie – môže ísť o uvítaciu reč alebo prejav. Často sa jednotliví hostia vítajú osobne  samotným hostiteľom hneď pri vstupe do miestnosti.

Vyslovíme potešenie nad tým, že práve oni sú našimi hosťami. Ak potrebujú odložiť svoj vrchný odev, ochotne im vyjdeme v ústrety. Podľa situácie a typu oslavy nasmerujeme našich hostí, prípadne uvedieme do priestorov, kde by sa mali usadiť alebo počkať na príchod ďalších hostí. Buď vy sami alebo ľudia na to určení, môžu ponúknuť uvítací drink či drobné pohostenie.

Akcia kde sa očakáva príhovor hostiteľa alebo organizátora …
Každý prejav na verejnosti je pre hostiteľa bez podobných skúseností veľmi náročný. Prvým krokom je upozorniť hostí, väčšinou naživo sa baviacim, že im chcete niečo povedať.

 Spôsobov, ako to docieliť a priviesť pozornosť na rečníka, je určite niekoľko. Ak v miestnosti hrá hudba, pomôže keď sa pomaly stlmí a ozve sa signál v inej tónine. V tom čase už musí byť rečník pripravený na vhodnom mieste, kde ho ostatní vidia a musia svojim postojom a gestami dať prichádzajúcim najavo, že on je tým, kto im chce niečo povedať.

U slávnostnej tabuli povstaneme, môžeme aj decentne cinknúť lyžičkou o pohár. Pri samotnom prejave by sa malo dodržiavať niekoľko pravidiel.

Pripravte sa vopred a zbavte sa neistoty.
Na svoju reč myslite už pár dní dopredu a dobre sa ňu pripravte. Len tak sa zbavíte ostychu a nebudete sa zbytočne potiť neistotou.

Dorothy Samoff, známa odborníčka na poradenstvo, ako vystupovať na verejnosti, radí pri podobných problémoch stiahnuť svalstvo trojuholníka medzi konečníkom a bruchom. Znie to úsmevne, ale nie je to vidieť.

O kvapôčkach potu na čele to však povedať nemôžeme a tie určite nevzbudzujú Vašu vážnosť a sympatie v očiach prítomných. Rovnako tak môže byť aj problém so vlhkými dlaňami. Nenápadne si ich pred podaním ruky utrite o odev, tak ako by ste si upravoval viazanku.

Buďte v pokoji  a majte pokojné a priateľské gestá.
Zvýraznite svoj postoj. Stojte pokojne, nekymácajte sa. Stojte tak, aby váha bola rovnomerne rozložená na chodidlách (vzpriamene, s vysunutým hrudníkom a zastrčeným bruchom).

Hovorte skôr hlbším altom ako vysoko posadeným prenikavým hlasom. Prvé vety
 k hosťom by vždy mali byť konalo v podobnom duchu ako „Som rád, že som tu medzi Vami. Som rada, že ste tu, záleží mi na tom, aby ste boli spokojní a dobre sa bavili … „prejavíte tým priateľský záujem. Zabudnite na ľahostajný alebo rozpačitý výraz. Tvár musí byť živá a radostná. Pozor však na grimasy smiechu. Pôsobia neúprimné.

Pozerajte sa do očí.
Neuhýbajte pohľadom, vrúcne vyhľadávajte očami tváre ostatných.

Nebuďte upätý.
Dýchajte uvoľnene a potlačte hlboký nádych. Nestojte ako nervózny školák pred tabuľou. Nebudete tak pôsobiť strnulo.

Dobre a vhodne sa oblečte.
Nechajte si poradiť od svojho zrkadla a skontrolujte svoj vzhľad. Vhodné oblečenie je vždy tajomstvom úspechu. Nebuďte príliš odvážni. Dbajte na primeranosť a súlad s povahou akcie.

Ak budete mať pochybnosti o svojom vzhľade, nechajte si poradiť. Vy sám však nakoniec musíte veriť, že ste zvolil správne. Iba tak Vaša neistota neohrozí Vaše skvelé vystupovanie.

Zabudnite na rozpačitá gestá.
Ak hovoríte, nehrajte sa. Máme na mysli nervózny flirt s ceruzkou, prsteňom, viazankou atď. Pri rozhovore s druhými by ste  mali sústrediť všetku pozornosť na partnera a mali by ste budiť dojem človeka, ktorý sa vie sústrediť a počúvať.

Prekvapte zmyslom pre humor.
Buďte zábavní a vtipní. Snažte sa upútať pozornosť hostí niečím nepredvídanou, vtipnou, a anekdotou, citátom, otázkou alebo provokatívnym slovom. Používajte nielen fakty, ale aj metafory, aby Vaše slová pôsobila presvedčivo.

Nehovorte zložito a dlho.
Vyhýbajte sa dlhým a zložitým textom. Ak neveríte svojej pamäti, napíšte si pár záchytných a dôležitých bodov, podľa ktorých sa budete rýchlo orientovať. Môžete aj povedať pár úvodných viet povedať naspamäť a šikovne oznámiť hosťom, že ste si urobil pár poznámok. Potom už môžete použiť váš dopredu pripravený text. Vždy si ale udržujte očný kontakt so svojimi hosťami.

Verte si a ukážte svoju osobnosť.
Majte na pamäti. Úspech rečníka a presviedčanie, podľa uvedenej pani Samoff, závisí z 8% na obsahu, z 24% na vzhľade a z 50% na prednesu.

ZDROJ: www.zbynekmlcoch.cz   FOTO: www.dimpost.wordpress.com

2 thoughts on “Slávnostné príhovory – ako na to? Vzory, príklady, rady, tipy, triky.”

  1. prosim pomozte mi,mam ulohu predniest par slov podakovania mojim rodicom k 60temu vyrociu svadby,t.j.diamantovej a aj ockovej 85 narodeniny.dakujem za radu.

Comments are closed.