Zvyky a spoločenská etiketa v Rusku

Vlajka_ruskoPri prvom stretnutí s ruským náprotivkom, udržujte silný očný kontakt, považuje sa to za dobrú etiketu. Pozor ale, aby ste nezízali. Odvrátenie pohľadu sa považuje za hrubosť, ľahostajnosť a apatiu.

Veľmi často sa môžete stretnúť, že pri stretnutí muž bozkáva ruku žene. A to aj v biznise. Čakajte však, kým vám ruku nepodá prvá žena.

Nie je vylúčené, že muž nepodá ruke žene. Neberme to osobne a akceptujme to. V Rusku je zvykom dvíhať telefón v každej situácií. Aj pri obchodnom jednaní.

Na oslovovanie s titulmi sa v Rusku neprikladá veľká váha. Jediný používaný titul pri oslovovaní je profesor.

Intenzívne sledovanie ženy na ulici nie je práve najhodnejšie. Rusi sú dosť konzervatívny národ, preto prispôsobte svoje správanie aj na verejnosti. Verejným prejavom náklonnosti sa preto vyhýbajte.

Dbajte na správne držanie tela. Telesná zvädnutosť sa pokladá za lenivosť.

Rusko..Státie s rukami vo vreckách sa pokladá za neslušné správanie a zlú spoločenskú etiketu.

Žuvanie žuvačky na verejnosti a to najmä s otvorenými ústami, je považovaná za veľmi neslušné.

V niektorých oblastiach je vhodné nenadväzovať na politickú tému. Je tu ešte stále dosť „Stalinistov“.

V neformálnom prostredí, s priateľmi a v rodine sa hodne objíma a bozkáva. Vyčkajte ale vždy ako sa budú správať domáci, aby nedošlo k sociálnemu nešťastiu.

Žuvanie žuvačky na verejnosti a to najmä s otvorenými ústami, je považovaná za veľmi neslušné.

Rusko.Rusko je veľmi konzervatívne aj čo sa týka obliekania. Je vhodné sa tomu prispôsobiť, ženy by sa mali vyvarovať hlbokému výstrihu, krátkym sukniam a muži šortkám v spoločnosti.

Pri návšteve ruskej náboženskej budovy, sa obliekajte zásadne konzervatívne. Ženy dlhé nohavice alebo sukňu, žiadne nadmerne odhalené časti tele, muži dlhá nohavice a košeľu. Džínsy nie sú všeobecne prijateľné, a tak volte primeranejšiu alternatívu.

Pískanie v Rusku je všeobecne neprijateľné. Dokonca pískanie pri potlesku alebo na športovisku je považované za spoločenské faux pas