Prejavy / preslovy / príhovory v rodinnom a priateľskom kruhu * Pozdravná reč k zahájeniu záhradnej slávnosti pre deti aj dospelých

Milé deti, milí rodičia a ostatní!

Prisťahovali sme sa do tohto mesta skoro na deň presne pred rokom, a pred šiestimi mesiacmi sa nám šťastne podarilo nájsť tento dom s peknou starou záhradou. Sme dnes uprostred leta, stále
vysoké teploty nám poskytujú čarovné dni a teplé noci, skoro ako niekde v južných krajoch. Preto sme vás túto sobotu pred začiatkom prázdnin pozvali na záhradná slávnosť spojenú s grilovaním a iným pohostením.

Má to byť poďakovanie predovšetkým vám, spolužiakom nášho syna; báječne ste nášmu Petrovi pomohli a uľahčili zžiť sa s novou triedou. Pre desaťročného chlapca nie je náhla zmena miesta a školy žiadna maličkosť. Peter musel opustiť svojich starých priateľov, niektorých z nich poznal ešte zo škôlky. Kontakty síce s nimi udržiava stále, píšu si a telefonujú a cez prázdniny niektoré z nich navštívi.

Presťahovanie rodičov je však predsa len veľký zásah do života dieťaťa. Hneď od prvého dňa ste vzali Petra do svojho stredu, ukázali ste mu mesto, zvali ste ho na výlety a pomohli mu zvládnuť novú látku v škole. Tiež ste mu hneď prezradili, čo ktorý učiteľ si vyžaduje, a tak bol Peter od začiatku
„V obraze“, nikdy sa necítil osamotený, ani ako nováčik s puncom votrelcov.

Urobili ste to naozaj skvele. Preto sme pre vás vymysleli, ako dúfam, úplne špeciálne prekvapenie, ktoré ale vyžaduje chytré hlavičky: to prekvapenie si totiž musíte nájsť sami! Najprv musíte z pestrých kartónových písmen zložiť slovo v jednej farbe, potom z ďalšieho, trochu väčšieho zhromaždenia písmen zložiť pojem, ktorého obsah som uviedol vo svojej reči. Až toto slovo nájdete, pomôže vám v ďalšom hľadaní. Na konci hádanky nájdete „poklad“, ktorý vám určite urobí radosť.

Tak, a aby ste pri tom netrpeli smädom, je na záhradnom stole pripravené občerstvenie: pitie a pre
posilnenie malý bufet so sladkosťami. Neskôr, až sa trochu ochladí, vrhneme sa na grilovanie.

A ešte k vám, milí rodičia; zdravím aj vás s veľkou radosťou, hlavne preto, že je na prvý pohľad  zrejmé, že ste skoro všetci prijali naše pozvanie. Na prvej rodičovskej schôdzke ste ma neodmietli a priaznivo ma prijali medzi seba a srdečne pozývali k ďalším návštevám. Tak som si pomyslel, že by bolo pekné, keby sme sa všetci raz stretli u nás.

Je od vás milé, že ste všetci so sebou priniesli nejaký príspevok k našej záhradnej slávnosti na večeru pri grile. Keďže ste na tom od začiatku trvali, zostala na ma vlastne len radosť bez veľkých príprav a námahy. Je pripravené studené ľahké bowle, nejaké to nealkoholické pivo a pár fliaš dobrého sektu leží na ľade.

Teda: ešte raz vám ďakujem za vašu návštevu, milé deti aj vážení rodičia!

A teraz začnime: najskôr, deti, prehľadajte záhradu. Peter vám pri tom pomôže.

Vidím, že moja krátka reč bola na vás príliš dlhá. Tak teda do toho, cíťte sa u nás v záhrade
ako doma.

ZDROJ: www.zbynekmlcoch.cz