Oslava narodenín a iných sviatkov

Party ..Oslavu narodenín, kde máme možnosť sa stretnúť opäť s rodinou alebo priateľmi,  by sme mali prispôsobiť typu hostí. Môžeme to síce risknúť, ale vhodnejšie je oslavovať zvlášť s rodinou, spolupracovníkmi a priateľmi.

Tieto homogénne skupiny sú bezprostredné,  všetci sa poznajú a tým odpadá ostych.

Ak chceme pozvať veľa ľudí , trebárs sto, potom je jedno, že sa skupiny miešajú.

Na oslavu jubilea by sme mali hostí pozvať písomne. Postačí e-mailom, s návodom na oblečenie, miesto a čas oslavy, respektíve druh zábavy.

Ak chceme oslavovať v lepšej reštaurácii, je vhodné poznať počet hostí a objednať včas jedlo a nápoje.

Počas oslavy by mal niekto z priateľov robiť aj manažéra oslavy. Mal by sa starať o dostatok nápojov, jedlá, kapelu  a ostatné záležitosti, ktoré sa môžu počas oslavy objaviť.

Pri takejto veľkej oslave je dobré vsunúť medzi hostí dobrý a vtipných kamarátov, ktorý budú udržovať dobrú náladu.

Program oslavy môže spočívať len v jedle, pití a konverzácii, alebo sa môžu pripraviť nejaké zábavné vsuvky, aby sa hostia náhodou nenudili.

Ak sa je oslava v duchu posedenia, obedu a konverzácie, je dobré vystriehnuť koniec oslavy, aby náhodou neostalo komorné ticho.

Menu na oslave prispôsobujeme hosťom rôznych skupín. Rodine zvolíme skôr klasiku a priateľom, kde sa počíta s uvoľnenejšou atmosférou, trebárs aj opekané prasiatko.

Pri veľkých oslavách je možno lepšie a jednoduchšie, zabezpečiť kompletný servis pomocou cateringovej spoločnosti.

Na čo by sme nemali zabudnúť pred oslavou

  • Pozvánky s popisom cesty
  • Spočítať si vopred poháre, taniere, príbory a stoličky. Zistitenie v deň oslavy, že nám niečo chýba, môže narušiť celú pohodu oslavy.
  • Dobré je zabezpečiť parkovanie.
  • Pripravíme si vopred vázy na kvety, pretože odložiť kvety do vane je dosť nevkusné.
  • Skontrolujeme priestory, kde sa budú hostia pohybovať.  Osobitne na toalete a v kúpeľni, veci osobnej hygieny, sušiak na prádlo, lieky. Pripravíme čisté uteráky, tekuté mydlo, toaletný papier. Na stolíky v miestnosti, alebo v salóniku rozmiestime kvety a misku s orieškami alebo so sušeným ovocím.
  • Pripravíme stojan na dáždniky. Pripraviť priestor na kabáty, čiapky a rukavice.
  • Všade tam, kde sa budú hostia pohybovať rozsvietime. Toalety a kúpeľňu, ak hostia nevedia kde sa nachádzajú, označíme.

partyPríchod hostí

Hostí by mal pri vchode vítať sám oslávenec. Prijať gratuláciu a dar. Dary odkladá na pripravený stôl. Dary sa pri hromadných akciách nerozbaľujú. Rozbaľovanie darov môžeme ale využiť na zmenu, alebo oživenie zábavy. Takže túto zálohu si ponecháme na horšie časy.

Keď už všetci prišli, zahájime akciu predslovom hostiteľa, v ktorom všetkých privíta a poďakuje za prijatie jeho pozvania, alebo predslov  prednesie výrečný kamarát, ktorý podá vtipnú reč na adresu hostiteľa.

Hostiteľ by sa mal venovať všetkým hosťom, nielen najlepším kamarátom.

S alkoholom by mal hostiteľ opatrne, už len preto, že na konci akcie bude vyprevádzať hostí domov.

Hostia by mali dbať hlavne na dar. Buď sa dohodnú medzi sebou kto čo daruje, alebo sa dohodnú na spoločnom dare. Dobré je opýtať sa partnera oslávenca, čomu holduje a čo by bolo vhodné mu darovať.

Pozor na dary, ktoré by hostiteľa mohli priviesť do rozpakov. Žartovné dary nepatria do spoločenskej oslavy, ale sú dobrým pobavením na oslave medzi dobrými kamarátmi na oslave k bare.

Do daru vkladáme ručne písanú vizitku a blahoželaním.

K daru náleží aj kytica. Pre mužov nie je potrebná, no pre ženy je nevyhnutná.

Ako hosť dodržujeme predpísaný dress code a nevymykáme sa štýlu.

Ak nebolo inak dohodnuté s hostiteľom, deti a zvieratá sa na oslavu nevodia. Ak sú pozvané deti, hostiteľ by mal pripraviť detský kútik a občerstvenie pre deti.

Či už ľudí okolo seba poznáme alebo nie, mali by sme sa splynúť s davom, konverzovať, zoznamovať sa atď.

Hosť by sa nemal ostýchať pri užívaní si ponúkaného jedla, no je potrebné sa určite aj krotiť a prispôsobiť svoj apetít ponúkanému množstvu jedla a pitia.

Hosť musí vedieť načasovať, kedy odísť.

3 thoughts on “Oslava narodenín a iných sviatkov”

  1. prajem dobrý večer, poprosila by som o pár slov ako mám podakovať hospťom na mojej oslave narodenin, dakujem

Comments are closed.