Kroťte v práci emócie

photo_9510_20091105Tlmte svoje vášne, pretože len tak docielite rešpekt a pokojnú atmosféru na pracovisku. Nie je ľahké v koži nerváka žiť a aj pre okolie je poriadna drina s chodiacou výbušninou pracovať!

Priznajme si, že mnohí vieme, o čom je reč a ak uvážime, že v pracovnom kolektíve trávime takmer celé dni, je na čase s tým niečo urobiť. Samozrejme, iba vtedy, ak riešime v tejto súvislosti skutočný problém a nie nafúknutú bublinu.

Treba nájsť „Achilovku“
Zúrivec na pracovisku nie je nič ojedinelé, ale na to, aby sa situácia upokojila, je nutné nájsť príčinu správania, ktoré narúša ovzdušie. Potvrdzuje to aj expert na vzťahy Mgr. Martin Miler, klinický psychológ – psychoterapeut: „Na to, aby sme mohli krotiť svoje výbuchy, potrebujeme najskôr vedieť, prečo vybuchujeme.

Niekto vybuchuje preto, lebo má pocit, že sa musí brániť, hoci možno o žiaden útok nešlo. Niekto iný to robí preto, lebo si myslí, že inak ho nebudú rešpektovať a ďalší kvôli tomu, že má cholerický temperament a je to teda súčasťou jeho fyziologickej výbavy.

Každý teda nech preskúma svoje príčiny a potom to môže zmeniť. Nebrániť sa zbytočne, ak nie je čomu, budovať svoje sebavedomie konštruktívne a nie krikom či narátať do desať a až potom sa vyjadriť. Lebo v spoločnosti pokojných ľudí sa aj ostatní cítia lepšie.“

Ako na večného pesimistu
Z pohľadu človeka, ktorý musí s notorickým zlostníkom spolupracovať či dokonca zdieľať kanceláriu, vzniká zasa problém ako zvládať neštandardné situácie. Nie je žiadna slasť uchovať si vedľa nepríjemného srdoša zdravý rozum a nenechať sa od neho obrať o energiu, čiže aj o chuť do práce, o nápady i kreativitu.

Martin Miler k tomu hovorí: „Ocitnúť sa v spoločnosti výbušného, nervózneho človeka pre väčšinu ľudí rozhodne nie je príjemné.

Takýto človek často vo svojom výbuch slovne „seká“ hlava nehlava. Vtedy je dobré skúsiť si zachovať nadhľad a nebrať to, čo sa deje, osobne. Dobrým spôsobom tiež môže byť vyjadrenie svojej nevôle s takýmto správaním.

Nie ste predsa povinný zúčastňovať sa na niečom, čo sa vám nepáči. A niekedy pomôže štipka humoru, posunúť celú vec do absurdnej roviny a zabaviť sa. Lebo ak nejde o život…“

Zdroj a autor: Monika Schönová pre oŽene.sk            Image: FreeDigitalPhotos.net