Zvyky a spoločenská etiketa v Keni

Vlajka KeňaKeňa je skutočne nádherná africká krajina s voľne žijúcimi živočíchmi, úžasnej národnej rezervácie, s prekrásnymi plážami a priateľským obyvateľstvom. Keňania sú veľmi hrdí na svoju krajinu.

Keňania sú pomerne konzervatívni v prístupe k spoločenským zvyklostiam a etikete v kresťanských a moslimských oblastiach ich spoločnosti. V hlavnom meste  Nairobi, sú obyvatelia zhovievavejší k alternatívnemu životnému štýlu a zvykom. Pozor ale, pravý opak platí na vidieku.

Keňania sú relatívne mierumilovní a veľmi zdvorilí, a tiež počítajú z vašou zdvorilosťou. Slovo ďakujem a prosím je veľmi frekventované slovo.

Keňa je domovom mnohých etnických skupín, z ktorých každá má svoje vlastné zvyky. Najlepšie je zistiť si tieto zvyklosti pred stretnutím so skupinou.

V Keni podávame vždy len pravú ruku. Rovnako aj dary podávame jedine pravou rukou.

Pri formálnom rozhovore je očný kontakt minimálny. Nemali by ste to brať ako nezdvorilosť alebo zradnosť.

Naopak pri bežných stretnutiach pohľad do očí a úsmev, je znakom dôvery a úprimnosti.

Po cestách Keňou by ženy mali mať zahalené ramená, najmä v moslimských oblastiach.

KeňaMuži by mali nosiť najlepšie bavlnené alebo ľanové nohavice a košeľu, respektíve tričko a ženy by mali nosiť dlhšie sukne a šaty. Ženy by nemali nosiť krátke odevy, ale v turistických rezortoch je to bežné.

Plážový odev ako bikiny a plavky sú prijateľné jedine v turistických rezortoch.

Za veľmi nevhodné správanie je zobrazenie neduh na verejnosti. V Keni nie je vhodné sa bozkávať a objímať na verejnosti.

Ukazovať na niekoho v Keni, platí to čo u nás, že ukazovanie prstom na osoby je absolútne nevhodné.  Vhodnejšie je kývnuť hlavou smerom k osobe, alebo ukazovať celou otvorenou rukou. Ukazovanie prstom s úmyslom „Poď sem“, je absolútne neprípustné. Použite na to opäť radšej celú ruku.

Ak chcete niekoho fotografovať, zdvorilo si od dotyčného vypýtajte jeho súhlas.