Zvyky a spoločenská etiketa v Indii

Vlajka-IndiaIndovia zakláňajúci hlavu dozadu dávajú gesto na naše nie. Pri tom sa usmievajú.

Pohyb hlavy v tvare osmičky znamená naše áno.

Indovia sa nezdravia podávaním ruky. Namiesto toho si prekrížia ruky na hrudi a predklonia sa. Zdravia sa pri tom „mastay Na“.

Platia tu určité zákony etikety, čo sa týka pravej a ľavej ruky. Pravou rukou sa je a dotýka ľudí. Ľavá ruka sa používa na toalete, preto je jedenie alebo podávanie ľavej ruky hrubé porušenie ich aj náboženskej etikety.

Ženy by mali chodiť s dlhými sukňami a zahalenými ramenami aj rukami. V mešitách musia mať ženy zahalenú hlavu šatkou.

India

Pri návštevách nezabúdame na malú pozornosť ako kvety alebo pralinky.

„Pusinkovanie“ sa na verejnosti je veľmi neslušné až urážlivé. Držanie sa muža a ženy za ruky vzbudí v Indii určite pozornosť, ale ak sa držia za ruky muži, je to úplne normálne. Je to znak priateľstva.

Pri bežnom rozhovore s Indom sa nám určite stane že sa bude vypytovať na našu rodinu, život, prácu a dokonca aj koľko zarábate. Neberme to osobne a neurážajme sa. Sami nám na oplátku radi porozprávajú o svojom súkromí.

Etiketa v automobilovej doprave je veľmi špecifická a je hlavne o reflexoch ako o pravidlách. Nevyhadzujú sa smerovky a každý trúbi vždy a všade.

Na svadobný bozk tu budete čakať márne. Pri obrade sa ženích môže dotknúť nevesty jedine vo chvíli, keď jej navlieka prsteň. Nevesta väčšinou býva oblečená v červenom, pretože biela sa v Indii považuje za farbu smrti.