Golf a etiketa II.

Golf 1Golfová geometria
Čo má golfová geometrie spoločného s golfovou etiketou? Veľa. Ak by niekto vytvoril zoznam dôvodov, prečo dobrí golfisti nechcú hrať s neskúsenými, stúpanie na dráhu patu bude na vrchole zoznamu.

Existuje pomyselná línia, ktorá spája každú loptu na greene s jamkou. Hovorí sa jej línie patu. Inými slovami línia patu je dráha, ktorou pravdepodobne lopta pôjde k jamke.

Vaša úloha je dôjsť k svojej lopte a odohrať ju, bez toho aby ste vstúpili niekomu do jeho dráhy patu.

V čom je problém, keď niekomu stúpite na jeho líniu patu? Verte, alebo nie, ale odtlačok stopy vašej topánky vytvorí jamku na greene, ktorý môže odchýliť loptičku od pôvodnej dráhy. Je to jedna z tých mravov, ktoré odlišujú golf od iných športov a ktoré rozdeľujú golfistov na tých, ktorí to rešpektujú a ktorí nie.

Tiež to nepreháňajte a zbytočne ohľaduplne sa ostentatívne nestavajte tak, že nie je pat takmer možné zahrať. Stačí, keď dráhu cudzieho patu obídete a všetkým je hneď jasné, že viete o čo ide.

A na záver, ak sa dostanete na green pekným chipom alebo lobom a po loptičke zostane malá jamka (divot), použite vypichovátko a green opravte.

Rýchlosť golfovej hry
Predpokladajme, že idete hrať v štyroch. Ak každý individuálne stratí 5 sekúnd pri každej rane a má ich za hru 90, potom si spočítajte, koľko to robí minút. Sedem a pol minúty. A to je na jedného hráča, takže na celý flajt to je necelých 30 minút.

Tridsať premeškaných minút a to nepočítame odhodené golfové palice, hľadanie lôpt, flirtovanie sa spoluhráčkami, …

Svižná hra je základom príjemnej hry. Tí z vás, ktorí poznáte základy golfové etikety viete, že etiketa sa sústredí hlavne na zdravý rozum a efektívnosť. Pokročilá golfová etiketa ale vyžaduje väčšie povedomie o našom okolí, ostatných hráčoch a hre samotnej a používať tieto zásady. Tu je potrebné tiež zdôrazniť, že na golfe sa nebehá a hoci občas na golfe takéto bežca vidíte, nesnažte sa ho kopírovať. Tzv. Tempo golf, keď sa bežci len málo zameriava na kvalitu rán a pohodu ihriska, je lepšie vymeniť za pal maratón s desať kilovým ruksakom na chrbte.

Mobilné telefóny na golfovom ihrisku
Zásadou je telefón nepoužívať a keď, tak rozhodne vypnúť zvonenie. Keď už ho potrebujete použiť, obmedzte to na minimum.

Pri turnajoch už je to priamo trestný čin, za ktorý si vyslúžite trestnú ranu a preto si vždy, keď už mobil nedokážete vypnúť zapnite tichý režim.

Zaznamenávanie skóre
Každý vie, že existuje rekreačný golf a turnajový golf a že nie sú rovnaké.

Ak sa nehrá o ceny alebo peniaze, nič moc sa nedeje.

Golfový turnaj je ale niečo iné a tam ste zaviazaní ostatným hráčom byť spoľahlivo presní. Ak má niekto problém so zapamätaním si skóre, pristupujte k tomu, ako že to je jeho úprimný omyl.

Jedna rada na záver.
Z nejakého dôvodu sa oveľa častejšie pamätá a zapisuje skóre o ranu nižšia, ako tomu tak bolo v skutočnosti. Preto si to hlavne na turnajoch dobre ustriehnite.

Stávky na golfu
Podstatou stávky je čo, nie koľko. Ak sa neradi stávkujete, ihneď sa ospravedlňte. Ak ste do toho ale išli, ste povinní zaplatiť. S dlžníkmi už nikdy nikto nebude chcieť hrať.

Hra golfGolfové rady porady
Ak s niekým hráte prvýkrát, buďte pri hodnotení jeho golfového švihu konzervatívny a nechváľte ho alebo nekritizujte. Najskôr vysledujte jeho hru a správania, tak zistíte, čo je jeho dobrá a čo zlá rana.

Nepredpokladajte, že majú všetci rovnaké merítka ako vy. Každý golfista už sa niekedy opýtal: Čo, robím zle? Odpoveď sa nevyžaduje. Nie je to výzva alebo dokonca prosba. Je to rečnícka otázka.

Lepší hráči sa musia ubrániť pokušeniu zdieľať takéto prejavy s ostatnými. Ak niekto ponúkne pomoc  a Vy chcete tu radu vypočuť je lepšie to urobiť na driving range. Hrajúci hráči by nemali byť zaťažovaní lekciami golfu na golfovom ihrisku. Po hre budete schopní sa lepšie sústrediť na rady svojho učiteľa golfu.

Odpaľujte
Keď prídete na odpalisko a fairway je voľná, je čas odpáliť. Čas beží. Nie je time out alebo dokonca striedanie strán ako pri tenise.

Stratený čas sa nikdy nedá vrátiť a v golfe to platí dvojnásobne. Robte len jeden cvičný švih. Čím viac ich urobíte, tým mechanickejší bude váš švih a stráca sa jeho svižnosť.

Strnulé sledovanie lopty alebo dlhé státie nad ním spôsobuje napätie v tele. Viac cvičných švih taktiež výrazne spomaľuje hru.

Golfová hra – Zlá hra
Je zaznamenané, že polovicu ľudí nezaujíma, že ste mal sedem a druhá polovica si želá, aby ste mal osem. Verte mi, že nikto nechce počuť Vašej ospravedlnenie, vysvetlenie alebo analýzu odpalu, hoci vám to tak práve príde. Samozrejme každému z nás sa občas niečo takého podarí.

Spoločnosť by mala byť na rozpakoch z vášho hook. Ovládnite sa a obmedzte sa na krátky neutrálny výrok, ktorý nikoho nepohorší, ale Vám sa predsa len máličko uľaví.

Golfové ihrisko – zastavujte sa
Niektorí hráči majú problémy s brzdami, nikdy sa úplne nezastavia. Pozastavia sa, Souray sa, otáľajú, ale nikdy sa nezastavia.

Úplne sa zastavte, zatiaľ čo niekto odpaľuje. Až potom choďte.

Označenie golfovej loptičky
Nepýtajte sa a okamžite si označte svoj loptu na greene.

Ak nie je nikomu v ceste, nechajte ju ležať.

Otázka: Mám si loptu označiť? Je zbytočné rozptýlenie. Nie je to prehrešok, ale je to strata času. Ak by ste museli položiť markovátko do dráhy patu iného hráča, položte kolmo vedľa lopty hlavu patru a na jeho dĺžku vpravo alebo vľavo položte markovátko.

Nezabudnite ale loptičku pred patovaním položiť do pôvodnej pozície. Ak vaša loptička zostane pár centimetrov pred jamkou a vy ho už nechcete označovať, môžete ho dohrať, ak to hráčom oznámite.

Golfové ihrisko – Kde stáť
Ak sledujete niekoho odpaľovať, nestojte priamo za jeho zamýšľanou dráhou letu. Je to porušenie pravidiel, ak je to váš spoluhráč a navyše to ruší pozornosť, pretože vás môže hráč periférne vidieť.

Postavte sa tak, aby ste videli, kam loptička letí. Nie je to len zdvorilosť sledovať, kam loptička letí, ale zrýchlite tým hru a možno ušetríte náklady vášmu partnerovi za loptičku a trestné rany za stratenú loptičku.

Tiež sa tým precvičujete v sledovaní loptičky, čo je v golfe viac ako dôležité. Veď stratená loptička sa môže hľadať len päť minút.

ZDROJ:  www.golf-start.cz